Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Najnowsza szczepionka na Covid niedostępna. Zainteresowanie Nuvaxovidem jest duże

 

szczepionka na Covid niedostępna

Nadal nie ma najnowszych szczepionek na Covid, a zainteresowanie Nuvaxovidem jest duże. Ta szczepionka uodpornia na najnowszą odmianę omikrona nazwaną Covid Kraken.

Jerzy Toczek: Powinniśmy się jak najszybciej zaszczepić. Jest duże zainteresowanie ze strony osób w podeszłym wieku i osób ze schorzeniami współistniejącymi. Niestety na razie nie mamy dla nich dobrych wieści. Na stronie agencji rządowej niestety nie ma możliwości zamówienia tych szczepionek. Wczoraj dostaliśmy tylko zaledwie informację, że możemy zamówić szczepionki dla personelu medycznego i dla domów opieki społecznej w związku z tym natychmiast żeśmy takie zamówienie wysłali. Oczekujemy na realizację.

Doktor Jerzy Toczek koordynator do spraw szczepień w szpitalu powiatowym w Zakopanem bardzo liczy na to, że po świętach rozpoczną się regularne szczepienia pacjentów. Jego zdaniem to ministerstwo zamówiło zbyt mało dawek szczepionki.

Jerzy Toczek:  Trzy miesiące temu był harmonogram zamawiania szczepionek. Zamówiono w pierwszej transzy u nas między 150-250 tys. szczepionek, co jest kroplą w morzu potrzeb, bo przypomnę, że na początku szczepień przeciwko Covidowi pierwsza transza, która docierała do Polski, to było sześć milionów szczepionek. Ministerstwo Zdrowia każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej zamawiało z wyprzedzeniem pewnym ilość szczepionek i z tego, co wiem, to najmniej w Europie zamówiła Polska i Węgry. Nam przyświeca zupełnie inna kwestia nie to, czy ktoś może zamówić, czy nie może, czy są takie problemy, czy inne, my chcemy mieć te szczepionki, chcemy się zaopiekować naszymi pacjentami i to jest najważniejsze. Sądzę, że środki, które prowadzą do osiągnięcia sukcesu w tej kwestii, powinny być mniej istotne. Najważniejsze, żeby ta szczepionka dotarła.

Z Jerzym Toczkiem koordynatorem do spraw szczepień w szpitalu powiatowym w Zakopanem rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: