Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Narodowe Czytanie w Zakopanem już dziś (9.09.)

 

Narodowe Czytanie w Zakopanem

W sobotę (9.09.) dokładnie w samo południe będzie można usłyszeć aż 11 fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Przygotowania trwają w oddziale wojewódzkim biblioteki pedagogicznej. Fragmenty będą interpretować słuchaczki uniwersytetu III wieku, w ramach akcji Narodowe Czytanie, zapoczątkowanej 12 lat temu przez ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

O akcji opowiedziała nauczycielka pracująca w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Zakopanem:

Agnieszka Zazulak: Bardzo dobry pomysł miał pan prezydent Polski Bronisław Komorowski, który zapoczątkował tę akcję już w 2012 roku, więc w tym roku spotykamy się po raz dwunasty. W tym roku lekturą jest Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, wspaniała, pozytywistyczna powieść, która ukazała się w 1888 roku. Tak więc zapraszamy do słuchania, czytać będą studenci Podhalańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Panie się tutaj przygotowują, już od dwóch tygodni przeprowadzamy próby na stoisku. Podczas Narodowego Czytania będzie możliwość przybicia pamiątkowego stempla na swój egzemplarz książki. Natomiast jeżeli ktoś nie ma swojego egzemplarza, no to również będziemy rozdawać takie pamiątkowe stemple. Wydarzenie będzie się odbywać podczas Małopolskiego Pikniku Rodzinnego Czas dla rodziny – integracja międzypokoleniowa, którego patronem jest Marszałek Województwa Pan Witold Kozłowski. Zapraszamy 9 września do Parku Miejskiego w Zakopanem. Od godziny jedenastej do siedemnastej będzie się odbywać piknik, a Narodowe Czytanie punktualnie zaczynamy o godzinie dwunastej. Tak więc serdecznie zapraszamy.

Radio Alex: Jakie fragmenty Panie przygotowały?

Agnieszka Zazulak: Zostało przygotowane dziesięć fragmentów. Nie będę tu o każdym opowiadać, ale z takich najważniejszych to oczywiście opisy przyrody, które były bardzo istotne w tej powieści Elizy Orzeszkowej. Również fragmenty o grobowcu Jana i Cecylii, które symbolizowały początek rodu Bohatyrowiczów. No a reszta to już niech będzie dla Państwa niespodzianka.