Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza mieszkanki powiatu tatrzańskiego na mammografię
W programie profilaktyki raka piersi bezpłatnie, raz na dwa lata, mogą zbadać się panie w wieku od 45 do 74 lat. Badania są wykonywane w pracowniach stacjonarnych i w mammobusach.

Szacowany czas czytania: 01:49
16 kwietnia mammobus zaparkuje w Zakopanem na placu Niepodległości, a 17 kwietnia na ul. Galicy 8, przy placu Niepodległości. Tego samego dnia pojawi się również w Bukowinie Tatrzańskiej, przy urzędzie gminy.
Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza mieszkanki powiatu tatrzańskiego na mammografię. W programie profilaktyki raka piersi bezpłatnie, raz na dwa lata, mogą zbadać się panie w wieku od 45 do 74 lat. Badania są wykonywane w pracowniach stacjonarnych i w mammobusach. Bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek. Wystarczy zgłosić się do jednej z 33 pracowni stacjonarnych w regionie albo do mobilnego gabinetu – mammobusu. Docierają one przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi, by mieszkające tam kobiety mogły kontrolować swoje piersi bez konieczności dalekich podróży. Diagnostyka na ich pokładzie nie różni się jakością od tej wykonywanej w stacjonarnej pracowni.
Mammobusy pojawią się w dniach w powiecie tatrzańskim:
- gmina Zakopane:
16 kwietnia Zakopane, pl. Niepodległości 1, godz. 9-14, tel. do rejestracji: 58 325 76 02;
17 kwietnia Zakopane, ul. gen. Galicy 8, przy placu Niepodległości, godz. 9-17, tel. 58 767 34 44;
- gmina Bukowina Tatrzańska:
17 kwietnia Bukowina Tatrzańska, ul. Długa 144, przy urzędzie gminy, godz. 9-17, tel. do rejestracji: 58 767 34 44.
Mammografię wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. W trakcie badania każda z piersi jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Następnie są one analizowane przez specjalistę – lekarza radiologa.
Jeśli badanie nie wykaże nieprawidłowości, wystarczy je powtórzyć po upływie dwóch lat. W pozostałych przypadkach pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę. Może ona obejmować poradę lekarską, mammografię uzupełniającą, USG piersi czy biopsję.
Adresy pracowni stacjonarnych oraz pełen terminarz postojów mammobusów są dostępne na stronie: www.nfz-krakow.pl w zakładce „Profilaktyka z NFZ”. Informacje o programie profilaktyki raka piersi można także uzyskać dzwoniąc pod bezpłatny, całodobowy numer Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.
Czytaj także: