Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Nawałnica w Rabce-Zdroju. Co już zostało wyremontowane, a co jeszcze będzie?

17 września nad Rabką przeszła nawałnica. Podtopione domy, zerwane mosty, zniszczone drogi i ulice, to efekt prawdziwego oberwania chmury. Miasto powoli naprawia to co uszkodził szalejący żywioł.

Nawałnica w Rabce-Zdroju

Właśnie zakończył się remont mostków obok „Beskidu”, przy wjeździe do „Zdrojowej” oraz mostka koło Gazdy. Wiadomo już, że nie zostanie odbudowany most na Słonce w okolicach szkoły, są też problemy z odtworzeniem kładki ułatwiającej przejście do przystanku busów.

Leszek Świder: Kładka na wysokości busów w Rabce. Tam były dwie kładki bardzo blisko, jedna obok drugiej. I tutaj Wody Polskie powiedziały tak, że na dzień dzisiejszy nie będzie zgody na odbudowanie tej drugiej kładki. Natomiast jeżeli będziemy chcieli ją remontować, to oczywiście jak najbardziej zgoda będzie.

Fot. Facebook: Rabka-Zdrój Miasto Dzieci Świata

Rabka uzyskała pomoc od wojewody na remonty uszkodzonych dróg w wysokości ponad 6 mil. zł:

Leszek Świder: Pieniądze, które uzyskaliśmy od wojewody, to były na drogę na Alei Tysiąclecia, następnie część na ulicę Gorczańską i na ulicę Zgody. Jesteśmy po rozstrzygnięciu przetargu i mam nadzieję, że te zadania uda się nam zrealizować. Część już zaczęliśmy realizować, natomiast niestety mamy dość krótki okres czasu. To jest spowodowane tym, że decyzje o przyznaniu nam tych środków zapadły nie tak dawno.

Na razie pod znakiem zapytania jest naprawa dróg pozostających w samoistnym posiadania gminy czyli takich które gmina utrzymuje i odśnieża zimą.

Leszek Świder: Zniszczenia były również na drogach, które są w samoistnym posiadaniu gminy i tutaj te koszty my musimy pokryć z naszych środków, czyli gminnych. Mamy też te drogi ubezpieczone od ubezpieczyciela. Dzisiaj mieliśmy jeszcze spotkanie też z przedstawicielem ubezpieczyciela, żeby odzyskać część pieniędzy na drogi, które właśnie mieliśmy ubezpieczone.

Z burmistrzem Rabki Leszkiem Świdrem rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: