Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Nie żyje turysta zasypany lawiną w niedzielę pod Kondracką Przełęczą

 

Nie żyje turysta zasypany lawiną pod  Kondracką Przełęczą

Przypominamy fragment wczorajszej rozmowy  Maćka Pałahickiego z ratownikiem TOPR Sebastianem Szadkowskim:

Sebastian Szadkowski: W dniu dzisiejszym około godziny 12:30 dotarło do TOPR zgłoszenie o lawinie, w której znajdowała się jedna osoba całkowicie zasypana. Po około 2 godzinach poszukiwania udało się tę osobę wykopać na powierzchnię i w trybie pilnym przetransportować do zakopiańskiego szpitala w stanie ciężkim.

Mężczyzna jeszcze wczoraj został przetransportowany do szpitala w Krakowie, gdzie podłączono go do specjalistycznej aparatury. Mimo wszelkich starań lekarzy, jego życia nie udało się uratować.

TOPR-owcy apelują:

W wielu miejscach zaobserwowano samoczynne lawiny dużych rozmiarów. Zagrożenie lawinowe trzeciego stopnia oznacza, że nawet pozornie bezpieczna droga do Morskiego Oka jest zagrożona lawinami!!!  Ratownicy w ostatnich dniach mieli sporo pracy. Niestety pomimo znacznego zagrożenia lawinowego oraz niekorzystnych warunków pogodowych, spora ilość turystów wędruje w wyższych partiach Tatr. Ponownie zalecamy zrewidowanie swoich górskich planów. Jutrzejszy, pogodny dzień może być bardzo niebezpieczny

– czytamy w apelu.

Czytaj także: