Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Nielegalni imigranci. Policja i Straż Graniczna komentują sytuacje

W niedzielę (15.10) w godzinach porannych zakopiańscy policjanci zostali powiadomieni o tym, że w Dolinie Chochołowskiej przebywa grupa 14 osób. Okazało się, że to obywatele tureccy kurdyjskiego pochodzenia, którzy nielegalnie przekroczyli zieloną granicę.

Nielegalni imigranci w Dolinie Chochołowskiej oraz w Jabłonce

W grupie znajdowało się 3 mężczyzn, 2 kobiety i 9 dzieci w wieku (5-15) lat. Byli zmęczeni przemarznięci i głodni. Pieszo wędrowali od 9 dni.

Niezwłocznie policjanci na miejsce skierowali dodatkowe siły policyjne wraz z ciepłymi pojazdami i odzieżą termiczną, tak aby tym osobom jak najszybciej udzielić pomocy. Postronne osoby, które widziały naszą interwencję, w odruchu empatii przynosiły posiłki i ciepłą herbatę. Kiedy te osoby udało nam się już zabezpieczyć i ogrzać, przewieźliśmy ich wszystkich do placówki Straży Granicznej w Zakopanem.

Straż Graniczna
Fot. zakopane.policja.gov.pl

Policjanci o uchodźcach powiadomili straż graniczną, która przewiozła całą rodzinę do swojej siedziby w Zakopanem.

Cała grupa 14 osób złożyła wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej. Cała grupa została przewieziona do ośrodka dla cudzoziemców znajdującego się na terenie Polski i tam będą oczekiwać na decyzję, oczywiście, w wyniku której będzie rozpatrywany wniosek, który złożyli.

Radio Alex: Jak długo oczekuje się na rozpatrzenie takiego wniosku?

Myślę, że to jest kwestia kilku miesięcy. Niestety nie wiemy, jakie oni mają plany, ale z doświadczenia wiemy, że uchodźcy, imigranci, którzy, którzy przekraczają granicę, przede wszystkim chcą udawać się do Niemiec, to jest ich kierunek docelowy.

Również w niedzielę w okolicach Jabłonki funkcjonariusz straży miejskiej, który szedł do pracy natknął się na uchodźców z Syrii. 4 osoby dorosłe w tym dwójkę dzieci.

Tomasz Jarosz: Mają postępowanie, są zobowiązani do powrotu i mają zastosowane środki w postaci zgłoszenia się na placówkę Straży Granicznej. Tyle mogę powiedzieć na ten moment.

– mówi chorąży sztabowy straży granicznej Tomasz Jarosz, zespół prasowy komendanta karpackiego oddziału straży granicznej.

Nielegalni imigranci
Fot. nowy-targ.policja.gov.pl

W niedziele wieczorem (15.10) Policjanci z Komisariatu Policji w Jabłonce zatrzymali 24-letniego obywatela Ukrainy, który w przestrzeni ładunkowej volkswagena przewoził ośmiu nielegalnych imigrantów. Mężczyzna podejrzewany jest o pomoc w zorganizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy przez obywateli Syrii. Wszystkie osoby zostały przekazane funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Czytaj także: