Tuż przed świętami Bożego Narodzenia do Zespołów Ratownictwa Medycznego w Zakopanem dotrze pierwsza żółta karetka.
Istotny jest nie tylko jej kolor, mówi Paweł Mickowski:
Paweł Mickowski: Czy będzie można powiedzieć innowacyjny samochód i już ciężarowy. Udało się w nim zastosować parę innowacyjnych rozwiązań, takie m.in. jak doświetlenie i orurowanie przednie. W żadnej karetce tego nie mamy. Dotychczas będzie to orurowanie przed zderzakiem z dużymi, potężnymi halogenami, które w porze nocnej poprawią nasze bezpieczeństwo. Jest to też jedyna karetka, która będzie miała aż 14 punktów oświetlenia ostrzegawczego. Aktualnie każda nasza karetka ma tylko belkę przednią. Ta karetka będzie naprawdę jak choinka będzie doświetlona z każdej strony. I tak innowacyjne rozwiązanie to niskotonowe sygnały, które aktualnie tylko OSP Kościelisko ma w jednym samochodzie takie rozwiązanie. To jest dodatkowy głośnik niskotonowy, który wprowadza w drgania samochód, do którego podjeżdżamy i kierowca nawet jak nas nie zauważy, to poczuje takie wibracje.
W sezonie turystycznym Zespoły Ratownictwa Medycznego na terenie powiatu tatrzańskiego dysponują pięcioma karetkami. Poza sezonem jest ich o jedną mniej. Sytuację mógłby polepszyć motoambulans:
Paweł Mickowski: Czyli ratownik dysponujący sprzętem, mogący już wdrożyć nie pierwszą pomoc, ale medyczne czynności ratunkowe i dotrzeć do pacjenta zdecydowanie szybciej, ale również przebić się przez tłum Równi Krupowej, Krupówek, Gubałówki. I tutaj ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która ma być wprowadzona w czerwcu 2025 r., przewiduje powstanie takiego produktu, jakim jest Motoambulans. Ale mamy z tym pewne problemy związane z tym, że miasto Zakopane nie ma 40 tysięcy mieszkańców, ale de facto w sezonie zimowym czy letnim szacunki pokazują, że tutaj jest nawet 250 tysięcy osób więcej niż samych mieszkańców. Więc chcielibyśmy o to zawalczyć. Już znaleźliśmy pieniądze na zakup takiego motoambulansu. Mamy kierowców, którzy mogą nim jeździć, więc z naszej strony zrobiliśmy wszystko co możemy. Teraz chcielibyśmy poprosić jeszcze samorząd powiatowy, który z tego, co już wstępnie wiemy stanie za nami.
Z Pawłem Mickowskim, koordynatorem Zespołów Ratownictwa Medycznego w szpitalu powiatowym w Zakopanem rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.
Czytaj także:
- Tylko jedna całodobowa apteka w powiecie nowotarskim
- Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu: Oddział Leczenia Uzależnień oraz Ośrodek Rehabilitacji Kardiologicznej Dziennej w nowych lokalizacjach
- Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. W radiu Alex sprawdzamy, gdzie można znaleźć defibrylatory AED