Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Nowe centrum przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego: Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia. Otwarcie 18 maja [FOTO]

Nowe centrum edukacyjne w Dolinie Kościeliskiej – Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia otwarte ostanie już jutro, 18 maja. Tatry są miniaturą wszystkich procesów jakie następowały na Ziemi przez miliony lat i na tym niewielkim obszarze te procesy można zaobserwować. Stąd pomysł pokazania śladów tego, co przez 350 milionów lat się działo - od powstawania skał osadowych, dlaczego góry rosną, jaką role pełniły lodowce, co człowiek pozostawia po sobie.

Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia

Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia – jutro otwarcie

U wlotu do Doliny Kościeliskiej powstało nowe centrum przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego. A w nim dinozaury… posłuchajcie sami:

Daniel Wahl: Dinozaury żył w Tatrach, jesteśmy w Dolinie Kościeliskiej i proszę sobie wyobrazić, że na tym obszarze około 200 milionów lat temu żyły dinozaury. Nie było wtedy Tatr. Krajobraz był zupełnie inny, przypominał lagunę. W zasadzie jesteśmy przy dinozaurze, słychać inne zwierzaki, ale to, co nas otacza, to krajobraz wybrzeża Tetydy. Tatry są najmniejszymi, wysokimi górami świata. W związku z tym są absolutnie wyjątkowe i niebywałe. Kiedy spojrzy się na ich historię, można zerknąć na historię naszej planety. Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia Centrum Edukacji jest właśnie takim zaproszeniem do tej podróże od dawien dawna do współczesności

– mówi Daniel Wahl z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jutro wielkie otwarcie nowego centrum przyrodniczego TPN

W salach tematycznych ukrytych pod ziemią będzie można dowiedzieć się nie tylko o tym jak powstawały Tatry, ale i cała nasza planeta.

Daniel Wahl: Każdy na pewno wyniesie z tego miejsca zupełnie inne doświadczenie. Ale najważniejsze to to, że warto zrozumieć, że każdy z nas rzeczywiście ma jednostkowy wpływ na to, co dzieje się wokół nas, co dzieje się w najbliższym otoczeniu, w środowisku. I koniec końców ja bardzo bym chciał, żeby każda osoba stąd wychodząca wychodziła z takim przeświadczeniem, że Tatry są przepiękne i warto się nimi opiekować. Absolutnie są wyjątkowe. I nie tylko dlatego, że są najmniejszymi, wysokimi górami świata, ale też dlatego, że w tej swojej miniaturze zapisują niebywałą historię naszej planety.

– mówi Daniel Wahl z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia to siedem sal wypełnionych zbiorami oraz interaktywnymi instalacjami

Zwiedzający będą mogli obejrzeć z bliska między innymi naturalnej wielkości dinozaura czy niedźwiedzia jaskiniowego:

Szymon Ziobrowski: Brakowało zdecydowanie takiego miejsca. Sam chyba się tutaj dużo nauczę. Będziemy mogli turystów edukować, pomagać im zrozumieć ten obszar przyrody Tatr. Budowa trwała 5 albo 6 lat. Bardzo długo, ponieważ teren był i jest wymagający. Budżet tego projektu to prawie 40 milionów złotych

– mówi Szymon Ziobrowski, Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Szymon Ziobrowski, Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego

Architekci – twórcy cetrum przyrodniczego – Wojciech Gajewski, Lukasz Gniewek i Bartłomiej Popiela mówią, że największym wyzwaniem była przede wszystkim lokalizacja obiektu:

Zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które pozwalały na zabudowę tylko 35 m, a trzeba było zmieścić. Trudne geologicznie miejsce. Trudne, lokalizacyjne, wykonawczo i też sam pomysł projektu miał bardzo dużo nietypowych detali.

Ja bym jeszcze dodał taki ciężar gatunkowy, który był na samym początku jeszcze takiej pracy koncepcyjnej, bo każdy projektant w momencie, kiedy mierzy się ze zleceniem w takim szczególnym miejscu jak to, to czuje trochę taki ciężar odpowiedzialności na swoich barkach, bo ten budynek będzie oceniany i będzie żył bardzo długo. Tu była taka główna zasada, trochę jak u lekarzy, czyli przede wszystkim nie zaszkodzić. I mam nadzieję, że się udało.

Dlatego budynku do końca nie widać, jak się koło niego idzie i o to przede wszystkim chodziło, a z drugiej strony też nie mogło być nie widać go do końca, bo po co miałby być. To chyba było największe wyzwanie. Nasz głos w dyskusji, żeby pokazać, że można, że można też z poszanowaniem miejsca i lokalnej architektury.

Ale czy się udało, to zostawiamy już odwiedzającym.

To już zobaczymy i po latach się pewnie okaże.

Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia czynne będzie do czerwca w godz. 9-17 od wtorku do niedzieli. Od czerwca godziny otwarcia zostaną wydłużone (8-18). Zwiedzanie ekspozycji będzie się odbywać z edukatorem i trwa ok 90 min.

 

Czytaj także: