Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Nowe inwestycje narciarskie w ośrodkach PKL Palenica i Jaworzyna Krynicka

Grupa PKL ogłosiła program inwestycji narciarskich w ośrodkach PKL Palenica i Jaworzyna Krynicka. Powstaną nowe atrakcje pozwalające na rozwój rodzinnej i wyczynowej oferty zimowej

Nowe inwestycje narciarskie w ośrodkach Grupy PKL

Mamy znakomite wieści dla narciarzy! Zima w górach zbliża się wielkimi krokami a narciarze niebawem skorzystają z nowoczesnych kolei i nowych tras na Jaworzynie Krynickiej oraz w ośrodku Palenica w Szczawnicy. Grupa PKL do 2025 roku zainwestuje w tych ośrodkach ok 300 mln zł w rozwój rodzinnej i wyczynowej oferty narciarskiej. Ponad 42 mln zł zostanie sfinansowane z konkursu Ministra Sportu i Turystyki w ramach otrzymanej dotacji z programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.

Ośrodki Grupy prowadzone są przez PKL w wyjątkowych lokalizacjach. To miejsca odwiedzane przez turystów przez cały rok. Zimą narciarze korzystają chętnie z różnorodnych tras zarówno na Jaworzynie Krynickiej, w Szczawnicy na Palenicy, Mosornym Groniu w Zawoi, Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim czy w Zakopanem na Kasprowym Wierchu i Gubałówce. W każdym z tych ośrodków narciarze mogą rozwijać swoje umiejętności, spędzić czas aktywnie i korzystać z dodatkowych usług m.in. wypożyczalni sprzętu, gastronomii, noclegów, sklepów z pamiątkami czy biura turystycznego PKL Tours.

W ośrodkach Grupy PKL zapewniamy narciarzom trasy dostosowane do różnych umiejętności. To trasy rodzinne, na których można zaczynać swoją przygodę ze sportem, rozwijać swoje pasje, a przy tym aktywnie spędzić czas. Zgodnie z realizowanym planem inwestycyjnym Grupy modernizujemy zimową ofertę by zapewniać jak najlepsze atrakcje narciarskie. Do 2025 roku ośrodek na Jaworzynie Krynickiej zostanie zmodernizowany i mamy nadzieję, że stanie się rodzinną stacją narciarską numer 1 w Polsce. Pamiętamy także o zawodnikach trenujących profesjonalnie narciarstwo alpejskie i snowboard zjazdowy. Właśnie dlatego trasa nr 1 na Palenicy, Szafranówka 2 oraz trasa FIS nr 5 na Jaworzynie Krynickiej zostaną specjalnie zmodernizowane i udostępnione dla sportu wyczynowego

– mówił Daniel Pitrus, prezes Grupy PKL.

Daniel Pitrus – prezes Grupy PKL fot.mat.prasowe

Spektakularne inwestycje Grupa PKL realizuje w ośrodku na Jaworzynie Krynickiej, gdzie już 24 i 25 lutego 2024 roku – po raz pierwszy w naszym kraju – zostanie zorganizowany Puchar Świata w snowboardzie zjazdowym.

W krynickim ośrodku w roku 2022 wybudowana została 6-osobowa, nowoczesna kolej Jaworzyna Express. W tym roku już Grupa PKL prowadzi na Jaworzynie inwestycje narciarskie oraz buduje zaplecze gastronomiczno-usługowe. Realizowany plan inwestycyjny na Jaworzynie Krynickiej zakłada rozwój infrastruktury narciarskiej dla początkujących, powstanie nowej niebieskiej trasy narciarskiej wraz 4-os komfortową koleją krzesełkową, modernizację systemu naśnieżania w całym ośrodku, budowę nowoczesnych kolei krzesełkowych i wymianę wyciągów orczykowych, całkowitą modernizację oświetlenia tras narciarskich, rozbudowę bazy ratraków do przygotowania tras. W ośrodku powstanie trasa slalomowa z pomiarem czasu i tor do ski crossu dla najmłodszych. W ośrodku zostanie rozbudowany i przebudowany Hotel Jaworzyna Krynicka, powstanie nowy Apart Hotel przy stacji dolnej kolei gondolowej oraz nowe atrakcje na sezon letni.
Całkowity koszt inwestycji realizowanych na Jaworzynie wyniesie ok 200 mln zł, które dostępne będą dla narciarzy i turystów w ośrodku w roku 2025.
W ośrodkach należących do Polskich Kolei Linowych oprócz tras rodzinnych znajdują się także trasy narciarskie, które są idealną bazą treningową dla sportowców indywidualnych, klubów narciarskich i zawodników posiadających licencje PZN. Trasa nr 1 w ośrodku PKL na Palenicy i nr 2 na Szafranówce wraz z trasą FIS nr 5 na Jaworzynie Krynickiej są miejscem zarówno treningów oraz areną zawodów sportowych odbywających się w ramach programu PolSKI Mistrz, którego inicjatorami są PKL i PFR wraz z PZN.
Współpraca PZN z PFR i PKL opiera się na kilku płaszczyznach. Bazę Programu PolSKI Mistrz stanowi wsparcie finansowe obejmujące m. in. Kadry Narodowe PZN, a także organizacja zawodów międzynarodowych z kalendarza FIS na polskich stokach, które głównie odbywają się na trasach narciarskich ośrodków Grupy PKL.

Jednym z głównych wyzwań, które określiliśmy wspólnie z PZN jest dostępność dla zawodników do profesjonalnej bazy sportowej dla zawodników w Polsce. Dlatego zdecydowaliśmy się rozwijać bazę w ośrodkach PKL dla narciarstwa i snowboardu wyczynowego. Udostępnienie tras dla sportu wyczynowego jest misją, która wpisuje się w społeczną odpowiedzialność biznesu realizowaną przez PKL. Dziękujemy PZN za dobrą współpracę i rekomendacje wniosków PKL, a Ministerstwu Sportu i Turystyki za udzielone dofinansowanie

– mówił Daniel Pitrus, prezes Grupy PKL.

Daniel Pitrus – prezes Grupy PKL, fot.mat.prasowe

W najbliższych 2 latach przeprowadzimy inwestycje narciarskie w ośrodkach Grupy PKL na Palenicy i Szafranówce w Szczawnicy i na Jaworzynie Krynickiej na poziomie 300 mln zł. Ponad 85 mln zł zainwestujemy na realizację inwestycji przeznaczonych dla profesjonalnego i wyczynowego sportu zimowego

– dodał Daniel Pitrus.

Inwestycje narciarskie w ośrodkach Grupy PKL, fot.mat.prasowe

Prawie 43 mln zł na inwestycje strategiczne dla sportu pochodzić będą z programu Ministra Sportu i Turystyki.

 Cieszymy się, że możemy wspierać inwestycje strategiczne dla sportów zimowych i tym samym przyczynić się do stworzenia profesjonalnej bazy, która również pozwoli na wzrost zainteresowania sportami zimowymi

– powiedział Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, podczas oficjalnego przekazania dotacji dla Grupy PKL.

Dotacje na rozwój inwestycji o strategicznym znaczeniu dla sportu dla Grupy PKL przekazał Andrzej Gut-Mostowy, Sekretarz Stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki, fot.mat. prasowe

Nowe inwestycje narciarskie. Trasa nr 1 w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy

Nowe inwestycje narciarskie. Trasa nr 1 w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy, fot.mat.prasowe

Zakres przeprowadzonych prac inwestycyjnych i modernizacji na trasie nr 1 na Palenicy w ośrodku PKL w Szczawnicy będzie obejmować modernizacje systemu śnieżenia, budowę nowej i ulepszenie istniejącej pompowni wody, wykonanie drenaży i stabilizację trasy, która zostanie wydłużona a jej przebieg wyprofilowany. Dodatkowo na skrzyżowaniu trasy nr 1 i 2 powstanie niezależny przejazd (tunel), dzięki któremu szusowanie narciarzy na obu trasy będzie bezpieczne i niezależne w trakcie treningów i zawodów. Dodatkowo trasa zostanie zabezpieczona w sposób zgodny z wytycznymi FIS. Przy trasie powstaną również zaplecza socjalno-techniczne dla zawodników i trenerów, strefa z trybunami dla kibiców, stanowiska sędziowskie oraz dla mediów i realizacji relacji telewizyjnej i fotograficznej z zawodów.

Nowe inwestycje narciarskie na trasie Palenica 1, mat.prasowe
Na trasie znajdzie się również instalacja do pomiaru czasu, a także strefa startu oraz mety. Ośrodek Grupy PKL na Palenicy zostanie wyposażony w specjalistyczny ratrak do przygotowywania trasy oraz skutery śnieżne pomocne do obsługi trasy podczas zawodów. Koszt całkowity inwestycji PKL na trasie Palenica 1 to ponad 27 mln zł. Dofinansowanie z programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu wyniesie ponad 13,5 mln zł.

 Palenica 1 to już dzisiaj jedna z najważniejszych tras do treningów dla zawodników. Posiada homologację FIS, na tej trasie rozgrywane są zawody z cyklu Pucharu Polski oraz międzynarodowych zawodów z kalendarza FIS. Przez wyjątkową charakterystykę trasa została rekomendowana przez trenerów PZN do inwestycji o znaczeniu strategicznym dla sportu. Z kolei trasa Szafranówka ze względu na położenie i ukształtowanie bardzo dobrze nadaje się do treningów i rozgrywania zawodów w slalomie równoległym

– podkreślił Daniel Pitrus, prezes Grupy PKL.

Nowe inwestycje narciarskie. Trasa nr 2 na Szafranówce w ośrodku PKL w Szczawnicy

Nowe inwestycje narciarskie. Trasa nr 2 Szafranówka fot.mt.prasowe
Zakres inwestycji Grupy PKL dla sportu wyczynowego na trasie nr 2 na Szafranówce w ośrodku w Szczawnicy będzie również obejmował modernizacje systemu naśnieżania (armatki, lance), a także budowę 4-osobowej kolei krzesełkowej. Dodatkowo powstanie zaplecza dla zawodników i trenerów. Trasa również zostanie zabezpieczona zgodnie z wytycznym FIS oraz wzbogacona urządzeniami do pomiaru czasu oraz strefą startu i mety.
Nowe inwestycje narciarskie na trasie nr 2 na Szafranówce fot.mt.prasowe
Koszt całkowity inwestycji PKL na trasie 2 na Szafranówce to ponad 29 mln zł. Dofinansowanie z programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu wyniesie ponad 14,6 mln zł.

Nowe inwestycje narciarskie. Trasa nr 5 na Jaworzynie Krynickiej

Nowe inwestycje narciarskie. Trasa nr 5 z homologacją FIS na Jaworzynie Krynickiej, fot.mat.prasowe

Inwestycje na trasie nr 5 z homologacją FIS na Jaworzynie Krynickiej obejmą nowy system naśnieżania. Powstanie również zaplecze sanitarno-techniczne dla zawodników i trenerów oraz strefa z trybunami dla kibiców. Trasa zostanie zabezpieczona zgodnie z wytycznymi FIS, dodatkowo powstaną również stanowiska dla sędziów oraz przedstawicieli mediów. Podobnie jak w przypadku Palenicy na trasie nr 5 na Jaworzynie Krynickiej powstanie strefa startu i mety oraz zostanie zainstalowane urządzenie do pomiaru czasu.

Nowe inwestycje narciarskie na trasie nr 5 z homologacją FIS na Jaworzynie Krynickiej fot.mat.prasowe

Zima zapowiada się bardzo dobrze! Zapraszamy naszych zawodników na trasy do ośrodków PKL, na Palenicę, Szafranówkę oraz na Jaworzynę Krynicką, gdzie wśród wielu rodzinnych tras narciarskich są także te wpisujące się w sportowe oczekiwania. To właśnie trasa nr 5 oraz trasa nr 2, na której 24 i 25 lutego zorganizujemy z PZN Puchar Świata FIS w snowboardzie, na który już dziś zapraszamy zawodników oraz wszystkich kibiców!

– zachęcał Daniel Pitrus, prezes Grupy PKL.

Gratulujemy Grupie PKL otrzymania dotacji oraz planów inwestycyjnych, które są bardzo dobrą informacją dla wszystkich sportowców trenujących narciarstwo alpejskie i snowboard zjazdowy w Polsce

– podkreśliła Maryna Gąsienica-Daniel, czołowa polska zawodniczka w narciarstwie alpejskim i ambasadorka programu PolSKI Mistrz.

Oskar Kwiatkowski – Mistrz Świata w snowboardzie zjazdowym i Maryna Gąsienica-Daniel – czołowa polska zawodniczka w narciarstwie alpejskim, fot.mat.prasowe

To kolejna dobra wiadomość związana z wyczynowym snowboardem zjazdowym w Polsce, podobnie jak decyzja FIS o organizacji Pucharu Świata na Jaworzynie Krynickiej. Nie możemy się już doczekać międzynarodowej rywalizacji w naszym kraju

– dodał Oskar Kwiatkowski, Mistrz Świata w snowboardzie zjazdowym.

Wszystkie inwestycje mają przede wszystkim stanowić rozwój zaplecza treningowego dla klubów sportowych z licencją PZN. Staną się profesjonalną bazą dla organizacji zawodów narciarskich w Polsce z kalendarza PZN i w randze FIS.
Czytaj także: