Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Nowe otwory produkcyjne. Dlaczego konieczne jest wiercenie kolejnych?

 

Nowe otwory produkcyjne

Wczoraj (25.09) w Bańskiej Niżnej Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska SA podpisało umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dotację w wysokości 40 milionów złotych. Geotermia zrealizuje projekt, który obejmuje wiercenie nowego otworu produkcyjnego oraz budowę przyłączy i sieci ciepłowniczych. Koszt całej inwestycji to prawie 90 milionów złotych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeznaczyło na jego realizację 50 milionów.

Anna Moskwa minister Klimatu i Środowiska i Wojciech Ignacok prezes Geotermi Podhalańskiej fot. BDJ

Radio Alex: W niecce Podhalańskiej są już cztery, nie licząc powstającego właśnie w Szaflarach – odwierty produkcyjne. Dlaczego konieczne jest wiercenie kolejnych odwiertów?

Piotr Dziadzia: Wydajności tych otworów są ograniczone. Im bliżej odbiorcy taki jest otwór z takim wymiennikiem, tym łatwiej tę wodę przetransportować, później ogrzać. Mniejsze straty są również na produkcji ciepła.

Z inwestycji skorzysta m.in. gmina Biały Dunajec. Tutaj do sieci geotermalnej, dzięki dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyłączonych zostanie kolejnych 50 gospodarstw. Dzięki dotacji koszty, jakie poniosą właściciele domów, są relatywnie niewielkie.

Jacek Nowak: My przygotowujemy dokumentację całościową. Geotermia wykonuje przyłącze. Natomiast coś w zakresie wymiennika też jest tutaj kosztem właściciela, ale to jest do negocjacji między właścicielem prywatnej posesji a przedsiębiorstwem, też koszty tej opłaty i ewentualną możliwość rozłożenia na raty, także to nie są aż takie straszne koszty.