Nowy regulamin w słowackim Tatrzańskim Parku Narodowym
Szacowany czas czytania: 03:02
Zgodnie z nowym regulaminem, który będzie obowiązywał w słowackim Tatrzańskim Parku Narodowym, od 15 grudnia Tatry powyżej schronisk są zamknięte do 31 maja. Są jednak wyjątki – wysokogórskie szlaki, z których można korzystać od 15 grudnia do 15 kwietnia:
Hubert Jarzębowski: Jest dość duża część Tatr dopuszczona do taternictwa oraz do skialpinizmu, ale również wprowadzonono strefy i korytarze, na których można zimą chodzić turystycznie. W regulaminie TANAP-u jest ich mapa i jest całkiem dużo tras, które dostępne są zimą dla turystów oraz dla skiturowców, nawet takich, które niedostępne są latem…
Wszedł nowy przepis, który reguluje uprawianie skialpinizmu, czyli narciarstwa wysokogórskiego, do którego uprawiania niezbędne są umiejętności i sprzęt alpinistyczny:
Hubert Jarzębowski: Jeżeli chcemy legalnie uprawiać skialpinizm w TANAP-ie, musimy zabrać ze sobą lawinowe ABC, pips detektor, łopatkę, narty, foki, raki, czekan i kask.
Właścicieli czworonogów zasmucił zakaz wprowadzenia na teren TANAPU psów. Zgodnie z regulaminem ze zwierzętami można jednak przebywać na kilku wyznaczonych szlakach:
Hubert Jarzębowski: Jest bardzo niewiele szlaków położonych nisko, na które można wchodzić z psem. Można iść do leśniczówki w Dolinie Białej Wody, można iść do leśniczówki w Dolinie Jaworowej, chodzić w Dolinie Cichej. Ale tych szlaków jest bardzo mało, więc tak naprawdę z czworonogami najlepiej teraz zwiedzać okoliczne puste pasma, w których one się mogą naprawdę wybiegać, takie jak Magura Spiska albo z Kruszyński Wierchy.
Zmiany dotyczą również zdobywania niektórych szczytów, na które do tej pory można było wejść jedynie z przewodnikiem, w tym najwyższego szczytu całych Tatr Gerlachu:
Hubert Jarzębowski: Będąc członkiem klubu i mając zaświadczenie o odbyciu kursu, można legalnie pójść na szczyt o trudnościach pomiędzy 1 a 2+. A więc Gerlach, Łomnica, Durny, Ganek, Wysoką i wiele innych. Jest to zmiana najprawdopodobniej eksperymentalna. Na początku lat siedemdziesiątych też te szczyty otworzono, na Gerlach, nawet był znakowany szlak i łańcuchy, natomiast wtedy to skutkowało dużym zwiększeniem się akcji służby i tych akcji ratunkowych było wtedy bardzo dużo.
Oddzielne przepisy dotyczą poruszania się na rozległych szczytach i wokół schronisk, a także uprawiania coraz bardziej popularnego na Słowacji geocachingu (geokeszingu), gry terenowej użytkowników GPS-ów:
Hubert Jarzębowski: Osobne przepisy dotyczą uprawiania w Tatrach geocachingu, czyli znajdowania ukrytych w terenie skrytek, w których są ukryte pewne fanty. Już teraz jest dokładnie powiedziane, gdzie takie skrytki można ukrywać i na jakich zasadach można ich poszukiwać. W regulaminie znajduje się też wiele innych szczegółowych wytycznych. Wiemy dokładnie, co można robić, jak już wejdziemy na szczyt. Dlatego, że kiedy wierzchołek jest rozległy, to mamy teren o promieniu 25 metrów, w którym możemy chodzić. Koło każdego wysokogórskiego schroniska jest wyznaczona strefa, w której można się poruszać, więc teraz już się nie zastanawiamy, czy jesteśmy na szlaku czy nie. Tylko możemy dookoła chaty sobie pochodzić. Wyznaczono wiele tras do narciarstwa biegowego…
W zawiłości nowego regulaminu TANAPU wraz z Hubertem Jarzębowskim zagłębiała się Beata Denis-Jastrzębska.
Czytaj także: