Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Obecni w Zakopanem. Wystawa prac zakopiańskich artystów

 

Obecni w Zakopanem

W Galerii Władysława Hasiora, filii Muzeum Tatrzańskiego będzie można oglądać prace artystów zrzeszonych w zakopiańskim okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawa, której wernisaż odbędzie się już w piątek (15.12), nosi intrygujący tytuł Obecni w Zakopanem:

Przez poprzednie lata nasza obecność była, ale nie tak widoczna, jak chcielibyśmy, żeby nas widziano. I wymyśliliśmy sobie taki, a nie inny tytuł, żeby przypomnieć, że jesteśmy, że działamy, że środowisko nasze ma się dobrze, że artyści chcą i tworzą tutaj na miejscu. Mieliśmy dużo wystaw poza Zakopanem na 110-lecie naszego okręgu, a teraz przyszedł czas, może żeby tutaj troszkę więcej podziałać i takie były też sygnały, że ludzie chcą tutaj zaistnieć w swoim miejscu, regionie.

Wystawa jest przeglądem współczesnej bardzo różnorodnej twórczości zakopiańskich artystów.

Ta wystawa jest szalenie różnorodna, bo pokazuje prace artystów zakopiańskich, które opowiadają różnymi technikami, bo mamy tkaninę, oleje na płótnie, grafiki i rzeźby, zarówno o krajobrazie tatrzańskim, o żywiołach, bo takie prace też są, ale także po prostu o człowieku. Są też metaforycznymi krajobrazami, bo takie prace też się tutaj znajdują. A więc jest ogromna różnorodność zarówno technik, jak i tematów. I to doskonale też odzwierciedla różnorodność naszego zakopiańskiego środowiska artystycznego. To się też wpisuje w program tegoroczny Muzeum Tatrzańskiego pokazywania zakopiańskiej sztuki od czasów przedwojennych aż po czasy współczesne.

Z Sylwią Biernacik prezeską Związku Polskich Artystów Plastyków okręg w Zakopanem i Julitą Dembowską kuratorką wystawy rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Obecni w Zakopanem