Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Ochotnica Dola: Nowe połączenia autobusowe z innymi gminami

 

Nowe połączenia autobusowe w Ochotnicy Dolnej

Jeszcze rok temu w gminie Ochotnica Dola pojawiały się tylko dwa busy dziennie. Dziś dzięki Funduszowi Autobusowemu jeździ tu 18 busów. Korzystanie z nich na terenie gminy jest bezpłatne. Ochotnica uzyskała również połączenia z innymi gminami.

Byliśmy praktycznie gminą wykluczoną pod względem transportu publicznego – mówi wójt gminy Ochotnica Dolna:

Tadeusz Królczyk: Dwa busy dziennie przejeżdżały przez wieś i to jak było z kim jechać, jeżeli kierowcy nie mieli pasażerów, to w ogóle nie wjeżdżali do wioski. W tej chwili mamy całą sieć połączeń z największymi miastami: z Nowym Sączem, Nowym Targiem, Szczawnicą. Mamy rozwinięty swój transport wewnętrzny, publiczny i dodatkowo on na terenie gminy jest jeszcze darmowy.

Radio Alex: Czy gmina ponosi jakieś straty w związku z tym, czy musi dużo dopłacać? Mówi Pan, że transport jest darmowy, dla kogo? Dla wszystkich?

Tadeusz Królczyk: Dla mieszkańców, dla wszystkich praktycznie na terenie gminy. Te pieniądze i zasadnicza część to jest ponad 90%- to są z Funduszu Autobusowego, który został powołany ustawą, jako rządowy fundusz, który dopłaca do linii, które nie są komercyjnie opłacalne, żeby je przywrócić do życia i w momencie, kiedy one zaczną działać, żeby mogły zadziałać już komercyjnie. To, co jest najważniejsze, co się wydarzyło, to myśmy mieli taki problem, że musieliśmy zorganizować transport do Nowego Targu, Nowego Sącza, Szczawnicy, a to już jest poza obręb gminy, czyli my nie moglibyśmy być wnioskodawcą. Kluczowa to była współpraca z marszałkiem województwa małopolskiego na trasach Nowy Targ-Nowy Sącz i na trasie Nowy Targ-Szczawnica z powiatem nowatorskim. Dzięki tej współpracy mamy 7 połączeń dziennie Nowy Targ-Nowy Sącz przez Ochotnicę, to dzięki współpracy z Marszałkiem i kilka do Szczawnicy. Są przystanki, na których 18 razy dziennie zatrzymuje się bus. Kiedyś to było dwa razy dziennie. Nie jest to wielkim obciążeniem dla naszej gminy, ponieważ my finansujemy tylko wkład, który na ogół jest od 3 do 10%.

Nowe połączenia autobusowe

Gmina właśnie została beneficjentem kolejnego naboru w tym projekcie, co pozwoli na wprowadzenie 5. nowych linii:

  • Ochotnica Górna Stalmachówka – Tylmanowa Rzeka o długości 35,8 km,
  • Ochotnica Dolna Urząd Gminy – Ochotnica Dolna Młynne Jagieły o długości 7,6 km,
  • Tylmanowa Rzeka – Tylmanowa Kłodne o długości 12 km,
  • Ochotnica Górna – Ochotnica Górna Jamne V o długości 9,1 km,
  • Ochotnica Górna – Ochotnica Górna Jaszcze V o długości 9,1 km.
Nowe połączenia autobusowe w Ochotnicy Dolnej

Czytaj także: