Gmina Ochotnica Dolna przygotowuje się do niedzielnych (22.12) obchodów 80 rocznicy "Krwawej Wigilii". W tym roku uroczystości zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
O wydarzeniu mówi Tadeusz Królczyk, wójt gminy Ochotnica Dolna.
Tadeusz Królczyk: Musimy robić wszystko, żeby nigdy więcej nie powtórzyła się „Krwawa Wigilia”. Musimy my, jako państwo, jako obywatele tego państwa zadbać, żeby budować jego siłę, nie propagandę o sile, ale jego autentyczną siłę i postawy patriotyczne.
Uroczystości organizuje krakowski oddział IPN.
Podczas „Krwawej Wigili” w 1944 roku hitlerowcy zamordowali blisko 60 mieszkańców. Te wydarzenia zapoczątkowała rabunkowa wyprawa około 20-osobowej grupy esesmanów. Chodziło o żywność na święta. W tym samym czasie, w osiedlu Młynne kwaterował kilkunastoosobowy oddział partyzantów sowieckich. Zaalarmowani przez miejscowych górali postanowili oni zaatakować Niemców. Po krótkiej walce członkowie hitlerowskiej karnej kompanii, wycofali się do Tylmanowej, ściągnęli posiłki z Krościenka i rozpoczęli pacyfikację osiedla Rzeka. Zginęło dziewięć osób, spłonęło trzynaście chłopskich zagród. W sobotę 23 grudnia 1944 r. ( dzień wigilijny, ponieważ ówczesne przepisy kościelne nie pozwalały obchodzić Wigilii w niedzielę), do Ochotnicy Dolnej przybyła grupa ok. 200 esesmanów.
Pacyfikacja rozpoczęła się w okolicy kościoła, dworu Kędzierskich i szkoły, po czym stopniowo przesuwała się w stronę Młynnego. Tylko w ciągu około trzech godzin zginęło 50 mieszkańców Ochotnicy (przede wszystkim ludzi starszych, kobiet i dzieci), a kolejnych 18 było rannych. Spalono też kilkadziesiąt zabudowań, w tym: dwór Kędzierskich, remizę strażacką, dom parafialny i dom ludowy.
Czytaj także: