Od 1 marca zakaz poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym od zmierzchu do świtu
Dlaczego nie można chodzić po szlakach nocą?
Lista gatunków prowadzących nocny tryb życia jest bardzo długa. Wiele z nich widujemy także w ciągu dnia: większość gryzoni, kuny, gronostaje, łasice, ryjówki, jeże, borsuki, wilki, niedźwiedzie, dziki, sarny i jelenie. Z kolei dla gatunków „dziennych”, w tym dla przeważającej części ptaków wróblowatych, noc jest czasem nie tylko odpoczynku, ale jednocześnie wzmożonej czujności z racji naturalnych zagrożeń. Szczególnie ważnym zadaniem Parku jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom możliwie najlepszej ochrony nocą przed ludźmi zakłócającymi ich spokój.
W okresie wczesnowiosennym kwestia ochrony zwierząt nocą przed ludźmi zakłócającymi ich spokój jest tym bardziej istotna, że wiele gatunków ma swoje gody (cietrzewie i głuszce odbywają toki), a ciężarne samice przygotowują się do porodu…
Ograniczenie poruszania się nocą ma umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania i dziennego odpoczynku. Pamiętajmy, że np. rysie, wilki, niedźwiedzie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami.
Zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziami, które opuściły już swoje gawry. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne – zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny.
W polskich Tatrach istnieje bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych (275 km), a blisko 96% powierzchni Parku znajduje się nie dalej niż kilometr od szlaku. Sytuacja zwierząt nie jest komfortowa.
Ponadto, od 1 marca do 15 maja, od zmierzchu do godziny 8:00 (dłużej, gdyż kluczowe dla tokujących cietrzewi są godziny poranne) zamknięty jest szlak turystyczny z Polany Chochołowskiej na Grzesia i dalej przez Długi Upłaz na Rakoń.
Nasz bóbr również poczuł już wiosnę!
Leśniczy Grzegorz Bryniarski zaobserwował pierwsze tropy i potwierdza: bóbr przetrwał zimę, a rozmarzające Morskie Oko pozwoliło mu wydostać się już na powierzchnię i rozejrzeć się za czymś do zjedzenia
Zastanawiacie się, czy nasz bóbr może założyć rodzinę? Są to zwierzęta trudne do obserwacji, prowadzące nocny tryb życia. Tak naprawdę nie mamy pewności czy bóbr jest sam – rzadkie obserwacje dotyczą jednego bobra, jednak być może jego druga połówka także przywędruje wzdłuż Rybiego Potoku do Morskiego Oka…
Źródło: Facebook – Tatrzański Park Narodowy
Czytaj także: