Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Oddaj krew! W Rabce-Zdroju w niedzielę zbiórka krwi

W niedzielę 22 października RCKiK w Krakowie oddział terenowy w Nowym Targu przy współpracy z Parafią Św. Teresy organizuje w Rabce-Zdroju zbiórkę krwi. Krew będzie można oddać w godzinach od 9:00 do 13:00 w salkach katechetycznych przy Parafii Św. Teresy.

Oddaj krew – akcja krwiodawstwa w najbliższą niedzielę w Rabce-Zdroju

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciąg 24 godzin przed oddaniem krwi.

Zgłaszający się do oddania krwi powinien mieć przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL.

Jeśli macie jakieś pytania czy wątpliwości – wejdźcie na stronę www.twojakrew.pl – tam znajdziecie odpowiedzi.

Zbiórka krwi w Rabce-Zdrój: Kto może oddać krew?

Zgłaszający się do oddania krwi ( 18 – 65 lat) powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL: dowód osobisty, legitymację studencką, prawo jazdy, paszport, dawca wielokrotny – również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi.

Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.

Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla Dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony Kwestionariusz dla Krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata.

Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.

A po oddaniu krwi:

  • posiłek regeneracyjny
  • legitymację Honorowego Dawcy Krwi
  • bezpłatne wyniki badań: grupy krwi (na życzenie Dawcy wynik w postaci karty identyfikacyjnej grupy krwi), morfologii, na obecność markerów chorób zakaźnych przenoszonych drogą krwi, w tym wirusowego zapalenia wątroby B i C, wirusa HIV i kiły.

Czytaj także: