Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Ogłoszono 3 stopień zagrożenia lawinowego

 

3 stopień zagrożenia lawinowego

Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, ale także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki w wielu miejscach są mocno oblodzone i bardzo śliskie. Miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy, szczególnie w formacjach wklęsłych i pod ścianami. Wędrowanie w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków.

W dolinach i na szlakach dojściowych do schronisk pojawiła się, kilkucentymetrową warstwa świeżego śniegu, pod którą zalega cienka warstwa lodu jest ślisko, szczególnie na stromszych podejściach, m.in. skróty na szlaku do Morskiego Oka oraz zejście nad staw. W takich miejscach należy zachować szczególną ostrożność, a raczki i kijki mogą okazać się niezbędne.

W Tatrach ogłoszono już 3. stopień zagrożenia lawinowego.