Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Operacja urologiczna z użyciem robota w Zakopanem

 

Operacja urologiczna z użyciem robota

W tym tygodniu w Szpitalu Powiatowym im. Chałubińskiego w Zakopanem, będzie miała miejsce druga seria urologicznych zabiegów robotycznych (pierwsza seria miała miejsce w maju br).

Śląskie Centrum Urologii Urovita prowadzi pododdział urologii w Zakopanem. Operatorzy wykonają łącznie 9 zabiegów chirurgicznych systemem robotowym Versius, który przewieziony został z Chorzowa do Zakopanego. Będą to skomplikowane operacje usunięcie gruczołu krokowego u mężczyzn, u których stwierdzono nowotwór tego organu:

Leszek Michalski: Ten robot ma program współpracy wszystkich tych ramion, natomiast kontrolę nad kontrolerami sprawuje operator, który ma wgląd w pole operacyjne przez kamery, które są wcześniej zakładane normalnie z dostępu jak w klasycznej laparoskopii.

Radio Alex: W czym ona jest lepsza?

Andrzej Szurkowski: Daje nam ona bardzo dokładny wgląd w anatomię człowieka, możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań, które zdarzają się po chirurgii otwartej, czy laparoskopowej, daje nam większą szansę na prawidłowe trzymanie moczu i zachowanie funkcji seksualnych mężczyzny.

Z Leszkiem Michalskim lekarzem urologiem, koordynatorem oddziału urologii w Zakopiańskim szpitalu im. Dr Tytusa Chałubińskiego i Andrzejem Szurkowskim, lekarzem naczelnym Śląskiego Centrum Urologii rozmawiała nasza reporterka Beata Denis-Jastrzebska.

Operacja urologiczna z użyciem robota. WIDEO

Czytaj także: