Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Opłata miejscowa: Rekordowa w Krynicy, prawie o połowę mniejsza w Zakopanem

 

Opłata miejscowa: Ile wyniósł przychód w Krynicy i w Zakopanem?

Burmistrz Krynicy pochwalił się na swoim FB rekordowym przychodem z opłaty uzdrowiskowej. W poprzednim roku miasto zyskał dzięki niej aż 8 milionów zł. W Zakopanem w obiektach hotelowych pobierana jest opłata miejscowa. Beata Denis-Jastrzębska sprawdziła ile wyniosła w ubiegłym roku:

Agata Pacelt: Za 2023 rok jest to kwota blisko 4 mln 850 tysięcy złotych wpływu do budżetu miasta Zakopane.

Radio Alex: To się wydaje trochę mało przy rekordowym wpływie Krynicy.

Agata Pacelt: Być może jest to mało, chociaż z punktu widzenia budżetu miasta na pewno nie. My całą tę kwotę przeznaczamy na ekologię, to znaczy na ekologiczny transport, na dofinansowanie wymiany pieców i inne działania proekologiczne ważne dla Zakopanego i dla mieszkańców naszego miasta.

W Zakopanem opłata miejscowa wynosi 2 zł za każdą rozpoczęta dobę. W Krynicy opłata uzdrowiskowa jest ponad dwa razy większa, a nad morzem turyści płacą nawet 6 zł za dobę. W mieście pod Giewontem oficjalnie zarejestrowanych jest ponad 3 tysiące obiektów noclegowych.

Radio Alex: Czy są jakieś zachęty dla właścicieli obiektów hotelowych właśnie takie, które spowodowałyby, że oni chętniej wnosili by tą opłatę miejscową?

Agata Pacelt: Oczywiście tak, jest to chociażby promocja na naszej stronie internetowej zakopane.pl, gdzie każdy taki kwaterodawca, który zgłosi swój obiekt, ma darmową reklamę na naszej stronie w zakładce poświęconej bazie noclegowej.

Z Agatą Pacelt z Zakopiańskiego urzędu miasta rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: