Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Opowieści od początku, czyli spotkanie w schronisku w Dolinie Roztoki

 

Spotkanie w schronisku w Dolinie Roztoki

To będzie kolejny wieczór górski z Muzeum Tatrzańskim w schronisku w Roztoce. W sobotę 26 sierpnia o godzinie 19.00 Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego opowie o początkach turystyki, taternictwa, przewodnictwa i narciarstwa w Tatrach:

Wojciech Szatkowski: Będzie to opowieść o czasach w których wszystko było pierwsze, czyli o turystyce w Tatrach w XIX wieku do mniej więcej 1939 roku. Dlaczego czasy, kiedy wszystko było pierwsze? Bo to były czasy kiedy pojawiały się pierwsze schroniska, pierwsi przewodnicy, pierwsze przewodniki po Tatrach (..).

Będzie to opowieść historyczna. Dotycząca czasów, kiedy wszystko było pierwsze. Pierwsze letnie wyprawy na tatrzańskie szczyty i przełęcze. Cofnijmy się zatem w tej opowieści o prawie 170 lat. Połowa XIX wieku to czas, kiedy Zakopane było mało znaną góralską wsią. Za sprawą pierwszych śmiałków odkryto Tatry – piękne i skaliste góry, położone na granicy z Węgrami. Ci nieliczni, którzy w tym okresie latem docierali do Zakopanego, pragnęli zdobywać tatrzańskie szczyty – w tym oczywiście te najbardziej honorne i najtrudniejsze, jak: najwyższy w całych Tatrach Gierlach (zdobyty w 1834 roku), Łomnicę (1793 rok), Lodowy (1843  rok) oraz dumną i wyniosłą Wysoką (1874 rok). Jeszcze więcej było takich, którzy chodzili w Tatry dla poratowania zdrowia, estetyki i przyjemności. Stanisław Staszic należał do pierwszych badaczy Tatr i góralszczyzny. Po nim przyszli inni. Opowiemy o legendarnych postaciach tamtych czasów: Tytusie Chałubińskim, Stanisławie Witkiewiczu, Sabale, Klimku Bachledzie, ks. Józefie Stolarczyku, Walerym Eljaszu i innych.

Czytamy na stronie schroniska.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Czytaj także: