Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, Miasto i Gmina Czarny Dunajec, Klasztor Ojców Paulinów Na Skałce oraz Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu zapraszają na Oratorium Bachledowiańskie „Równoj Ku Górze” 15 sierpnia 2024 roku o godzinie 20:00, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, odbędzie się w Ludźmierzu widowisko muzyczne ku czci błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się w Ludźmierzu widowisko muzyczne – Oratorium Bachledowiańskie „Równoj Ku Górze” – ku czci błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego
Data wydarzenia nie jest przypadkowa, zbiega się ona z odpustem u Matki Bożej Ludźmierskiej, Gaździny Podhala, która od wieków przyciąga pielgrzymów z całej Polski. Aby uroczyście zakończyć ten dzień, serdecznie zapraszamy wszystkich do zobaczenia niepowtarzalnego duchowego przeżycia.
Tym razem w Ludźmierzu na scenie plenerowej przy Instytucie Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich, w czwartek zostanie wykonane oratorium Bachledowiańskie Równoj ku górze
„Równoj Ku Górze” to dialog muzyki klasycznej z muzyką góralską i połączenie myśli kardynała Wyszyńskiego z modlitwami górali. Składa się z 12 pieśni i 10 narracji napisanych przez poetkę Zofię Truty, do których muzykę napisał Bartek Gliniak.
Oratorium, które miało swoją premierę w zeszłym roku na Bachledówce, zostanie zaprezentowane przez znakomitych artystów, w tym orkiestrę Sinfonia Carpathia pod batutą Sebastiana Perłowskiego oraz solistów: Sylwię Banasik-Smulską i Emila Ławeckiego, a przede wszystkim góralską kapelę Krzysztofa Czecha i chór góralski „Ku Górze”.
Piotr Gąsienica: Duża scena i zacni wykonawcy. Wystarczy powiedzieć, że mamy chór filharmonii Sinfonia Carpathia – to orkiestra, która będzie grała. I oczywiście soliści Sylwia Banasik-Smulska i Emil Ławecki i oczywiście górale. To, co jest niezwykłością tego oratorium, to jest zderzenie tych dwóch światów świata muzyki filharmonicznej ze światem góralskim. Czegoś takiego wcześniej nie było. Odczucia muzyczne są niezwykle pozytywne. Tutaj wykonawcami jest chór góralski z terenu gminy Czarny Dunajec i Kapela Krzysztofa Czecha.
– mówi Piotr Gąsienica z Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu.
Źródło: mbludzm.pl, Facebook – Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku Górze” w Ludźmierzu
Czytaj także: