Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Ostrzeżenie dla turystów: Umiarkowane zagrożenie lawinowe w Tatrach. Co musisz wiedzieć?

W Tatrach zima trzyma mocno - na trasach narciarskich Kasprowego Wierchu leży od 25 do 138 cm śniegu. Choć nartostrada z Hali Goryczkowej do Kuźnic pozostaje zamknięta, miłośnicy białego szaleństwa mogą cieszyć się doskonałymi warunkami. Jednak z uwagi na umiarkowane zagrożenie lawinowe, Tatrzański Park Narodowy apeluje o ostrożność.

Umiarkowane zagrożenie lawinowe w Tatrach

W rejonie Kasprowego Wierchu narciarze mogą korzystać z tras o zróżnicowanym pokryciu śniegowym, sięgającym nawet 138 cm. Mimo zamkniętej nartostrady z Hali Goryczkowej do Kuźnic, warunki do uprawiania sportów zimowych pozostają atrakcyjne. Nadchodzące dni przyniosą typowo zimową pogodę, z temperaturami wahać się będącymi od -11 do +1 stopnia Celsjusza na szczytach górskich.

Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed drugim, umiarkowanym stopniem zagrożenia lawinowego

Warunki w wyższych partiach gór są zmiennie – od przewianych obszarów po głębokie zaspy. Widoczność szlaków powyżej granicy lasu jest ograniczona z powodu śniegu. TPN podkreśla, że bezpieczne poruszanie się wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny zagrożenia lawinowego i odpowiedniego sprzętu, w tym raków, czekana i kasku.

Czytaj także: