Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Oszustwo na BLIK. 10 mieszkańców Sądecczyzny straciło swoje pieniądze

 

Oszustwo na BLIK

Mimo ciągłych ogłoszeń i próśb o rozwagę ciągle dochodzi do przestępstw za pomocą kodów BLIK. Tylko w ciągu ostatnich dni, sądecka Policja otrzymała 8 zgłoszeń dotyczących takich oszustw, w których 10 mieszkańców Sądecczyzny straciło swoje pieniądze, po tym, jak przekazali kody BLIK osobom, które podszyły się pod ich znajomych.

Oszustwo na BLIK- Schemat działania:

Cyberoszuści działają zazwyczaj bardzo podobnym schematem. Zaczynają od włamania się na konto na portalu społecznościowym, przejmują je i rozsyłają wiadomości do znajomych, w których proszą o udostępnienie kodu BLIK. Przestępcy, podszywając się pod właściciela konta, prowadzą z potencjalnymi ofiarami rozmowy, by nie wzbudzać ich niepokoju. Często wywierają presję czasu, by nie było czasu na zastanowienie się nad całą sytuacją. Informują, że zapomnieli portfela, są w trakcie zakupów i proszą o przelanie kilkuset złotych, jednocześnie obiecując jak najszybszy zwrot pieniędzy. Gdy przestępca otrzyma kod, wypłaca gotówkę z bankomatu czy płaci za zakupy internetowe. Właściwe konta potwierdza transakcję, będą przekonany, że pomaga znajomemu w potrzebie.

16 i 17 sierpnia zostało oszukanych 10 mieszkańców Sądecczyzny, którzy otrzymali przez komunikator wiadomość z prośbą o udostępnienie BLIK’a. Nieświadomie stracili łącznie ponad 10 tysięcy złotych. Tylko w jednym przypadku próby takiego oszustwa, znajomi osoby, która rzekomo wysłała do nich prośbę o przekazanie kodu BLIK, nie potraktowali tej wiadomości poważnie i nie dali się oszukać.

W jaki sposób uchronić się przed oszustami? Policja przypomina:

  • Należy przede wszystkim szczególnie chronić swój PIN do aplikacji mobilnej banku, a także dobrze zabezpieczyć dostęp do konta na portalu społecznościowym, wykorzystując w tym celu dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania. Pamiętajmy również o wylogowaniu się z konta po zakończeniu użytkowania!
  • Nie należy udostępniać wygenerowanych kodów BLIK. Trzeba dokładnie sprawdzić dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej.

W sytuacji, gdy ktoś prosi o przekazanie takiego kodu, zawsze należy zweryfikować tożsamość osoby, która wysłała wiadomość. Wystarczy zadzwonić do znajomego, aby upewnić się, czy faktycznie znalazł się w potrzebie.

Źródło: Policja małopolska

Czytaj także: