Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Oszustwo na kryptowaluty. Straciła ponad 18 tys. zł

 

Oszustwo na kryptowaluty

Przestępcy nie ustają w poszukiwaniach coraz to nowych sposobów oszustw. Ich ofiarą padła mieszkanka powiatu nowotarskiego. Na jednej z lokalnych grup ogłoszeniowych w internecie  kobieta znalazła ofertę pracy przy pakowaniu paczek. W rzeczywistości chodziło o wydobywanie kryptowaluty bitcoin. Jednak żeby rozpocząć pracę musiała najpierw… wpłacić na wskazane konto bankowe 250 złotych. Następnie zainstalować aplikację obsługującą kryptowaluty i wykonywać wszystkie polecenia.

Po kilku dniach była pewna, że ma ponad 130 tysięcy złotych zarobku. Zadowolona z „zysku” postanowiła wypłacić zarobione pieniądze. I tu zaczęły się problemy. Żeby je wypłacić musiała najpierw wpłacić 3 500 złotych, a potem oszuści żądali od niej kolejnych przelewów. Dopiero kiedy straciła ponad 18 000 złotych zorientowała się, że to oszustwo i zgłosiła się na policję.

Czynności w tej sprawie wykonują policjanci z Wydziału do walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Tymczasem przestrzegamy i zalecamy zachować ostrożność przy kontaktach z osobami, które obiecują szybki zysk kupując kryptowaluty

Ponadto na stronie internetowej KNF można sprawdzić, czy podmiot w imieniu, którego dzwoni Twój rozmówca, posiada uprawnienia do świadczenia usług finansowych na terytorium Polski.

Możesz również zweryfikować, czy podmiot nie figuruje na liście ostrzeżeń publicznych KNF. Nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili i emocji. Jeżeli nie uzyskasz wiarygodnych informacji, powstrzymaj się od dalszych kontaktów

– radzą policjanci.

Czytaj także: