Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Oszustwo na policjanta: Kolejne ofiary oszustów w powiecie nowotarskim

 

Oszustwo na policjanta – kolejne ofiary

Przestępcy działający metodą „na policjanta” nie odpuszczają seniorom z powiatu nowotarskiego. Wczoraj oszuści dzwonili do osób starszych, aby wyłudzić pieniądze. Zdecydowana większość od razu zorientowała się, że to próba oszustwa i nie kontynuowała rozmowy. Jednak dwie kobiety uwierzyły osobom, podającym się za policjanta, że ich córki spowodowały wypadek drogowy i przekazały „kurierowi” blisko 24 000 złotych.

Po godzinie 15:00, na telefon stacjonarny 86-latki z Nowego Targu zadzwoniła kobieta podająca się za córkę seniorki. Oszustka przekonała ją, że na przejściu dla pieszych potrąciła kobietę w ciąży i potrzebuje pomocy. Następnie rozmowę kontynuował mężczyzna, podający się za policjanta, który zażądał pieniędzy na kaucję, aby córka wyszła z więzienia. Seniorka myśląc, że pomaga swojemu dziecku, przekazała „kurierowi” ponad 12 000 złotych.

Taki sam telefon otrzymała po godzinie 16.30 seniorka z gm. Szaflary. Kobieta także uwierzyła w legendę o córce, która spowodowała wypadek drogowy i potrąciła kobietę w ciąży. Za namową fałszywego policjanta 88-latka przekazała ponad 11 500 złotych „kurierowi”, który przyszedł na jej podwórko. Obie seniorki po przekazaniu pieniędzy zadzwoniły do swoich bliskich i opowiedziały historię o wypadku. Wtedy okazało się, że zostały oszukane.

Fot. nowy-targ.policja.gov.pl

Apelujemy do mieszkańców o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, szczególnie tymi, którzy nakłaniają nas do przekazania pieniędzy. Pamiętaj, że przez telefon każdy może podać się za policjanta, córkę, wnuczka, czy pracownika banku.

Pamiętaj także, że Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy

Jeżeli otrzymasz telefon od nieznajomego, który informuje o wypadku drogowym spowodowanym przez członka rodziny, nie kontynuuj rozmowy, rozłącz się i zadzwoń do bliskiego na znany ci numer telefonu.

Oszuści wywierają silny nacisk i presję, mają doświadczenie w manipulowaniu ludźmi, więc im szybciej zakończysz rozmowę, tym lepiej.

Odbierając telefon z prośbą o pieniądze, nigdy nie mów, ile posiadasz gotówki i nie udzielaj żadnych informacji osobistych.

Źródło: KPP Nowy Targu

Czytaj także: