Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Otwarcie onkologii w Nowym Targu już w poniedziałek (2.10)

 

Otwarcie onkologii w Nowym Targu

W poniedziałek 2 października oficjalnie otwarty zostanie nowy Oddział Chemioterapii Dziennej w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu. Pacjenci onkologiczni z naszego regionu nie będą już musieli dojeżdżać na leczenie do Krakowa albo na Śląsk:

Łukasz Stokłosa: Stworzyliśmy taki model, że jest poradnia onkologiczna, przy wejściu są trzy gabinety, dodatkowo jest tutaj oddział chemioterapii dziennej. Pacjenci nie będą w trybie hospitalizacji całodobowej, będą przyjmowani ci, którzy będą wymagali podania leków, które się stosuje w ciągu jednego dnia.

Na oddziale przygotowanych zostało 20 stanowisk. Lekarze pracować będą na trzy zmiany – także w soboty i niedziele. Czas oczekiwania na podanie „chemii” ma być nie dłuższy niż dwa tygodnie.

Łukasz Stokłosa: Mamy to szczęście, że na naszym terenie większość nowotworów jesteśmy w stanie samodzielnie zdiagnozować, określić stopień zaawansowania, wykonać weryfikację histopatologiczną, potwierdzić rozpoznanie choroby nowotworowej. Taki pacjent trafia do na nas do poradni i albo na poziomie poradni jest ustalany schemat leczenia, albo na poziomie konsylium onkologicznego, czyli spotkania zespołu wielodyscyplinarnego, który funkcjonuje już od kilku lat w szpitalu w Nowym Targu, także nierzadko ten pacjent przychodzi już z pełną diagnostyką i z pierwotnym panem leczenia.

Łukasz Stokłosa lekarz onkolog z nowotarskiego szpitala