Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Otwarcie szkoły w Murzasichlu [FOTO]

 

Otwarcie szkoły w Murzasichlu

Fot. Maciej Jonek

Szkoła w Murzasichlu może pochwalić się ponad stuletnią historią. Nowa karta została zapisana 13 września, kiedy to uroczyście otwarto całkowicie nowy budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Ratowników Tatrzańskich. Inwestycja trwała 5 lat.

Marek Donatowicz, kilkuletni dyr. szkoły opowiada o tym jak szkoła wyglądała na przełomie XX i XXI w.:

Marek Donatowicz: To były tylko cztery sale na dole. Na pięterku był mały gabinet, połączony sekretariat z dyrektorem szkoły, mały pokój nauczycielski połączony z biblioteką i to właściwie wszystko.

W 2018 roku otwarto nową salę gimnastyczną, dziś dołączył do niej nowoczesny interesujący architektonicznie budynek, energooszczędny zaopatrzony w nowe technologie między innymi pompy ciepła czy fotowoltaikę. Przeszklone, nowocześnie wyposażone klasy w sprzęt audio, komputery zachwycają nie tylko dorosłych , ale i co może najważniejsze – dzieci. Szkoła może pochwalić się własną, kameralną salą kinową.

Jan Majerczyk , kier. referatu gospodarki przestrzennej, geodezji i ochrony środowiska w UG Poronin – opowiada o inwestycji i perypetiach w czasie jej trwania:

Jan Majerczyk: Szkoła posiada nowoczesny system oświetlenia, dodatkowo zostały zainstalowane pompy ciepła. Kocioł, który pierwotnie był na pellet, został zastąpiony kotłem, w tej chwili na olej, ale już w najbliższej przyszłości będzie to kocioł gazowy, bo gaz ma dotrzeć do Murzasichla. Również na obiekcie zainstalowane są panele fotowoltaiczne, więc na pewno energooszczędny, ekonomiczny i przyjazny środowisku.

W sumie do całego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego uczęszcza 280 uczniów. W nowym budynku będzie uczyło się 160. Oddanie do użytku szkoły w Murzasichlu jest ostatnim etapem projektu reorganizacji szkół w gminie Poronin.

Monika Tomaszewska dyr. szkoły – opowiada o wyposażeniu i wyglądzie szkoły:

Monika Tomaszewska: Na parterze znajdują się oddziały przedszkolne. Jest to przedszkole gminne, przedszkole publiczne. Znajdują się tam trzy oddziały, które już obecnie korzystają z tych sal. Takim szczególnym miejscem jest sala językowa, niezwykle dobrze wyposażona dla uczniów, którzy będą uczyć się języków nowożytnych. Mamy salę komputerową, bardzo dobrze wyposażoną w świetne stoliki, laptopy, krzesełka. Mamy również dobrze wyposażoną salę chemiczną. To jest też taki atut naszej szkoły.

Na uroczystym otwarciu nie zabrakło włodarzy powiatu tatrzańskiego, sąsiednich gmin, polityków. Do zgromadzonych z ustawionego w sali monitora przemówił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, obecna była małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

Fot. Maciej Jonek

Klaudia i Martyna uczennice – opowiadają o tym co im się najbardziej podoba w nowej szkole: