Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Pacjenci nie stawiają się na umówionych wizytach u lekarza, terminy przepadają

 

Pacjenci nie stawiają się na umówionych wizytach u lekarza

W 2023 roku w Małopolsce na umówionej wizycie nie pojawiło się ponad 134 tys. osób. Przepadło m.in. blisko 48 tys. terminów u ortopedów. W całej Polsce pacjenci zmarnowali w ten sposób prawie 1,3 mln terminów konsultacji, badań i zabiegów. A to przecież jedno ze źródeł wydłużających się kolejek do lekarza.

Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami pacjent ma obowiązek odwołania wizyty, jeśli wie, że się na niej nie pojawi. Z drugiej strony, pacjenci skarżą się, że nie zawsze mogą dodzwonić się do placówki, aby zgłosić swoją rezygnację. A jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta zagwarantowanie realnego kontaktu to jeden z obowiązków placówki medycznej.

Sytuację mają poprawić SMS-y z przypomnieniem o wizycie u specjalisty, zabiegu czy badaniu. W 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał ich do pacjentów blisko 12 mln. Chory, który przy rejestracji poda swój numer telefonu komórkowego, otrzymuje wiadomość cztery dni przed planowanym pojawieniem się w gabinecie. SMS przypomina o dacie wizyty, zawiera również numer telefonu, pod który można zadzwonić, by ją odwołać.

Czytaj także: