Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych dla Podhala. Na co zostaną przeznaczone?

 

Pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych

Z Programu Inwestycji Strategicznych przekazane zostały kolejne środki na inwestycje w regionie.

Gmina Nowy Targ pozyskała blisko 2 mln na budowę kanalizacji sanitarnej w Krauszowie. Gmina Raba Wyżna na budowę oczyszczalni ścieków w Skawie wraz z rozbudową sieci kanalizacyjnej otrzyma 7,6 mln oraz dodatkowe 1,9 mln na kanalizację sanitarną.

Natomiast Gmina Spytkowice na rozbudowę swojej oczyszczalni ścieków oraz kanalizacji – blisko 8 mln zł. Gmina Biały Dunajec na budowę Stacji Uzdatniania Wody oraz kanalizacji w miejscowości Biały Dunajec otrzyma 8 mln, Gmina Bukowina Tatrzańska na wykonanie odcinków sieci kanalizacji sanitarnej 1,9 mln, a także prawie 6 mln na budowę I etapu kanalizacji sanitarnej w Białce Tatrzańskiej wraz z rozbudową drogi Nowa Biała – Białka (ul. Grapa i Pod Grapą).

Zakopane na budowę węzła gospodarki biogazowo-osadowej w ramach realizacji II etapu zadania „Rozbudowa oczyszczalni ścieków Łęgi 29 mln zł.

Program Inwestycji Strategicznych. Co to takiego?

Program Inwestycji Strategicznych, zbudowany wokół głównych założeń Polskiego Ładu. Bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce mogą przyczynić się do odbudowy gospodarki po pandemii.

Program obejmuje ponad 30 obszarów gospodarki, w tym m.in.: inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami. Nie zapomniano również o inwestycjach społecznych, takich jak żłobki, przedszkola czy ścieżki rowerowe.

Rząd, z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego, ma zamiar wesprzeć samorządy w realizacji inwestycji strategicznych. Polski Ład działa perspektywicznie i długofalowo, a realizacja zaplanowanych inwestycji strategicznych ma podnieść poziom produktywności całej polskiej gospodarki.

Cel Programu Inwestycji Strategicznych jest jasny: pobudzenie aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego, rozwój lokalnej przedsiębiorczości, poprawa warunków życia obywateli, powstanie nowych miejsc pracy, wsparcie zrównoważonego rozwoju oraz efektywne zaangażowanie sektora finansowego.

Program Inwestycji Strategicznych to nie tylko szansa na odbudowę gospodarki po pandemii, ale także na długofalowy rozwój kraju. To również okazja dla samorządów, by zrealizować swoje strategiczne cele, a dla obywateli – by poprawić warunki swojego życia.

Czytaj także: