Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Pierwszy stopień zagrożenia. Uwaga na silny wiatr, ostrzegają synoptycy

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje, iż do godz. 12 prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 75 km/h, z południa.

Uwaga na silny wiatr!

Fot. meteo.imgw.pl

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 %, a stopień zagrożenia określono na pierwszy w skali trzystopniowej.

Tragiczne warunki w Tatrach – silny wiatr i porywy halnego do 160 km/h.

W Tatrach obecnie panują skrajnie niekorzystne warunki turystyczne. Silny i porywisty wiatr oraz oblodzenia na szlakach stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) apelują o ostrożność i rozważne podejście do wędrówek w tym czasie.

Według informacji przekazanych przez TPN, na szlakach tatrzańskich istnieje ryzyko spadania gałęzi i drzew, szczególnie w miejscach zacienionych. Dodatkowo, w wyższych partiach gór, oblodzenia mogą utrudniać poruszanie się turystom. Ogólnie rzecz biorąc, warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo niekorzystne.

Z powodu silnego halnego, służby TPN postanowiły wstrzymać ruch transportu konnego na szlaku prowadzącym do Morskiego Oka. Decyzja ta została podjęta ze względu na bezpieczeństwo turystów i koni, które mogłyby zostać narażone na niebezpieczeństwo.

W Zakopanem prędkość halnego w porywach przekraczała 90 km/h. Strażacy musieli interweniować aż 18 razy w ciągu nocy, głównie w celu usuwania powalonych drzew z jezdni. Na szczęście nie odnotowano żadnych osób poszkodowanych. Jednakże, incydent, w którym drzewo spadło na dach, pokazuje skalę zagrożenia.

W obliczu tak niekorzystnych warunków pogodowych, warto zastanowić się dwa razy przed wyborem wędrówki po Tatrach. Bezpieczeństwo i zdrowie turystów powinny stanowić priorytet, a w przypadku silnego wiatru i oblodzeń, lepiej zrezygnować z planowanych wycieczek. Dla tych, którzy jednak zdecydują się na wyjście w góry, służby TPN zalecają zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie wszelkich zaleceń dotyczących bezpieczeństwa.

/PAP

Czytaj także: