Radio Alex 105.2 FM Zakopane

PKP PLK: Nowe perony, nowe przystanki na kolejowej zakopiance

 

PKP PLK – powoli dobiega końca długoletnia inwestycja skoncentrowana na przebudowie kolejowego ciągu zakopiańskiego, czyli linii od Skawiny, poprzez Suchą Beskidzką, Chabówkę, Nowy Targ do Zakopanego.

Cała inwestycja na zakończyć się w tym roku:

Piotr Majerczak: Projekt powinien się zakończyć z końcem tego roku i wtedy poznamy końcowe efekty. A te końcowe efekty, proszę Państwa, będą imponujące, bo to jest niewiele ponad dwie godziny czas przejazdu do Krakowa, gdzie w szczycie sezonu, jak wiemy z centrum Zakopanego do centrum Krakowa, jeżeli chodzi o transport osobowy, jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Też się otwierają połączenia strony Warszawy, gdzie ten czas przejazdu powinien wynieść niewiele ponad 4.5 godziny, a do Trójmiasta nad morze niewiele ponad 7 godzin

– mówi Piotr Majerczak członek Zarządu PKP PLK.

Na stacji Poronin zwiększy się dostęp do pociągów, dzięki budowie przejścia podziemnego o długości blisko 27 metrów. Nowy obiekt z windami zapewni wygodne i bezpieczne dojście do peronów wszystkim podróżnym.

Powstają dwa nowe przystanki – Poronin Misiagi oraz Szaflary Bańska w rejonie Term Gorący Potok.
Na nowych przystankach przewidziano perony o wysokości zapewniających wygodne wsiadanie do pociągów. Będą wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Odpowiednie oświetlenie, system pasów ostrzegawczych i pól uwagi ułatwi komunikację pasażerom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przy nowych obiektach przewidziano stojaki rowerowe.

Perony mają być gotowe wraz z ponownym przywróceniem ruchu na trasie Kraków- Zakopane w grudniu br.

Czytaj także: