Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Plac w Kuźniach: Wyczekiwany koniec remontu w czerwcu

 

Z opóźnieniem, ale jak zapowiada pozostający na razie na stanowisku wiceburmistrza Zakopanego Tomasz Filar:

Jeszcze przed wakacjami zostanie otwarty, remontowany od dwóch lat plac w Kuźnicach

Wzmocniony zostanie monitoring wjazdu pojazdów prywatnych. Na razie nie wprowadzono żadnych norm dla transportu publicznego.

Tomasz Filar: Będzie ograniczony, jeżeli chodzi o wjazd do Kuźnic dla samochodów prywatnych. Pojazdy komunikacji miejskiej jak i pojazdy transportu regularnego, czyli potocznie mówiąc busy, które są regularnymi liniami oraz pojazdy taxi będą nadal mogły wjeżdżać na teren Kuźnic. Będzie ograniczenie dotyczyło pojazdów prywatnych. Celem zabezpieczenia wjazdów samochodów nieuprawnionych jest zamontowany już system. Jest testowany w tej chwili system kamer, który będzie wyłapywał samochody niedopuszczone do ruchu na tym ograniczeniu i tu będą egzekwowane przepisy prawa o ruchu drogowym. Ale tak jak chcielibyśmy uspokoić, że pojawiły się takie plotki o wprowadzeniu jakichś norm Euro 6, Euro 5 – myślę, że jest to spowodowane tym, że były zawieruchy, jeżeli chodzi o Morskie Oko, tutaj w Kuźnicach jak na razie tego planu nie ma. Chcemy, aby zaczął funkcjonować tam węzeł przesiadkowy. I tutaj wszyscy przewoźnicy, którzy byli do tej pory dopuszczeni, będą również mogli dojeżdżać do węzła przesiadkowego.

Radio Alex: Ten węzeł przesiadkowy będzie się znajdował pod powierzchnią placu, który jest w Kuźnicach obecnie.

Tomasz Filar: Tak, ten węzeł jest zlokalizowany pod spodem. Można byłoby tak powiedzieć, że pod tą nawierzchnią kostki brukowej, którą Państwo znacie dotychczas. Będzie pod spodem, tam będą znajdować się trzy perony, jeden przejazd awaryjny. Będą dwa wyjścia po schodach wprost na kolejkę linową na Kasprowy Wierch, a drugie przejście w stronę tego dworskiego kompleksu, w którym też będzie można bezpośrednio dostać się na szlaki do Kuźnic.

Plac przed zajazdem Kuźnickim będzie przeznaczony jedynie dla pieszych. Nowością jest pomnik Kurierów Tatrzańskich:

Tomasz Filar: Patrząc od góry czy od kolejki na Kasprowy Wierch, to mamy przede wszystkim zejście schodami na dół, na perony, ale takim centralnym punktem placu będzie pomnik Kurierów Tatrzańskich i wokół wokół tego pomnika będą znajdować się również architektura, ławeczki, tego typu obiekty. Na wierzchniej płycie widać zarys budynku windy. Tam jest winda zlokalizowana i docelowo również znajdują się znajdą się tam stragany.

Z Tomaszem Filarem rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: