Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Po zimie wracają prace na Zakopiance

 

Po zimie wracają prace na Zakopiance

Dzisiaj kończy się trzymiesięczna przerwa zimowa na małopolskich budowach krajowych dróg. Jak co roku, wykonawcy nie zawiesili całkowicie prac i realizowali je na tyle, na ile pozwalała na to pogoda. Ze względu na ostrzejszy klimat do końca marca potrwa przerwa na budowie górskiego odcinka nowej zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu.

prace na Zakopiance
Fot. gov.pl

Jak tłumaczy Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, budowa ponad 16-kilometrowej nowej zakopianki jest realizowana w górskim terenie. W najwyższym miejscu, w okolicy węzła Obidowa, inwestycja biegnie na wysokości 800 m n.p.m. Te specyficzne warunki terenowe wiążą się też z trudnymi warunkami klimatycznymi – zima w Gorcach przychodzi wcześniej i trwa dłużej niż na nizinach. Dlatego też przerwa kontraktowa na tej budowie trwa cztery miesiące, od początku grudnia do końca marca.

Tej zimy na terenie budowy prowadzono prace ziemne w zakresie przygotowania drenażu w pasie między jezdniami i rowów odwadniających. Wzmacniano również stożki przy wiaduktach, betonowano płytę wiaduktu, montowano bariery energochłonne na wiaduktach i oświetlenie na estakadzie w Lasku.

Budowa jest zaawansowana w 88 proc. Jej koniec zaplanowano na październik bieżącego roku.

Czytaj także: