Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Pociąg do Chorwacji: „Marzeniem byłoby połączenie Zakopanego z Opatiją, ale raczej realnie nie jest to możliwe” – mówi ambasador Republiki Chorwacji

 

Pociąg do Chorwacji z Zakopanego: czy takie połączenie jest w ogóle możliwe?

Już za miesiąc wakacje. W tym roku polscy turyści najchętniej będą wypoczywać w Turcji, Grecji, Egipcie i Chorwacji. Ambasador tego ostatniego kraju i konsul honorowy Chorwacji w Polsce spotkali się dziś (20.05) z zakopiańskimi władzami. Zastanawiano się czy z kolei Chorwaci mogliby spędzać wakacje pod Tatrami?

Łukasz Filipowicz: Chorwatów nie widzimy zbyt dużo u nas, dlatego uważam, że taką ofertę moglibyśmy wystosować, bo są miłośnikami turystyki pątniczej, jeżdżą, pielgrzymują. Dlatego myślę, że na mapie tej turystyki pątniczej też gdzieś umieścić moglibyśmy Zakopane, bo Chorwaci bardzo cenią sobie postać naszego papieża. I często właśnie takie wycieczki, takie pielgrzymki do miejsc, które odwiedzał papież, odbywają. Więc myślę, że Zakopane na takiej mapie mogłoby się również znaleźć. Jest to na pewno jeden z punktów, który mógłby ich zachęcić

– mówił Łukasz Filipowicz burmistrz Zakopanego.

Od kilku lat planowane jest połączenie kolejowe, może nie z samego Zakopanego, ale przynajmniej z Krakowa z Chorwackimi Miastami:

Tomislav Vidosević: Marzeniem byłoby połączenie Zakopanego z Opatiją, ale raczej realnie nie jest to możliwe. Ale połączenie z Małopolski do Chorwacji to już nie jest trudna sprawa. I ten pociąg dowoziłby nie tylko jeszcze więcej turystów z Polski, ale również przewoziłby Chorwatów.

Radio Alex: Jeszcze tylko pozostaje zapytać kiedy?

Tomislav Vidosević: Mówi się już o projekcie pilotażowym. A ja wierzę, że w przyszłym roku będą już konkrety

– mówił ambasador Republiki Chorwacji w Warszawie Tomislav Vidosević.

Materiał przygotowała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: