Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Pociągi wracają do Zakopanego. Kiedy pierwsze składy wjadą na stację?

 

To zdecydowanie dobra wiadomość dla podróżnych i turystów – pociągi wracają do Zakopanego. Polskie Koleje Państwowe planują, że 22 grudnia zostanie przywrócony ruch pociągów na zakopiański dworzec. Na kolejowej zakopiance ciągle trwają prace remontowe. Do kiedy potrwają? – mówi Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP:

Dorota Szalacha: Obecnie kontynuowane są m.in. roboty torowe, a także w zakresie sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Po zakończeniu zasadniczych prac, od 22 grudnia planowane jest wznowienie ruchu pociągów i zapewnienie bezpośrednich połączeń koleją do stolicy Tatr.

Na tory miałoby wrócić pięć całorocznych połączeń i kilkanaście okresowych. Stałe połączenia z Zakopanem uzyska między innymi Trójmiasto, Warszawa i Kraków.

Z kolei ze Szczecina przez Poznań i Katowice pojedzie sezonowy skład „Podhalanin”, a z Bydgoszczy sezonowy pociąg „Halny”, który zabierze pasażerów z województw śląskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego

– czytamy w komunikacie PKP . Na kolejowej zakopiance zmodernizowano perony i stacje, powstały nowe przystanki:

Dorota Szalacha: Między Skawiną, a Suchą Beskidzka i Zakopanem przygotowano już 28 komfortowych stacji i przystanków. W grudniu mają dołączyć kolejne stacje – to jest Biały Dunajec i Zakopane. Dostępność do kolei zwiększą również wybudowane dodatkowe przystanki Bańska Niżna i Poronin Misiagi oraz Chabówka Stadion na nowej łącznicy kolejowej. Komfort zapewnią nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne, oznakowania oraz ścieżki dotykowe dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Koszt inwestycji prawie półtora miliona euro finansowany z funduszów Unii Europejskiej. Mówiła Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP. Materiał przygotowała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: