Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Pocisk lotniczy z czasów II wojny światowej w Poroninie. Droga wojewódzka jest nieprzejezdna [AKTUALIZACJA]

 

Pocisk lotniczy z czasów II wojny światowej w Poroninie

AKTUALIZACJA:

Zakończyły się działania saperów w Poroninie. Jak poinformował rzecznik prasowy zakopiańskiej policji Roman Wieczorek:

Znalezisko okazało się niegroźne.

Ponieważ nie stanowi żadnego zagrożenia dla okolicznych domów, ich mieszkańcy mogą do nich wracać. Przywrócono także ruch w stronę Bukowiny Tatrzańskiej.

AKTUALIZACJA (14:35):

Patrol saperski jest już na miejscu i rozpoczyna rozpoznanie

– podał rzecznik zakopiańskiej policji Roman Wieczorek.

AKTUALIZACJA:

Jak już podawaliśmy podczas prac ziemnych na budowie mostu w ciągu drogi wojewódzkiej (Kośne Hamry) znaleziono przedmiot przypominający pocisk/ bombę z okresu II wojny światowej. Policja zamknęła drogę na odcinku Kośne Hamry – Stasikówka (objazdy przez Murzasichle i Bukowinę Tatrzańską) Odcięto dopływ gazu i ewakuowano mieszkańców w promieniu 400 m.

Wójt Gminy Anita Żegleń informuje, że wszelkie informacje można uzyskać pod jej nr telefonu 667 607 500. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które właśnie wracają z pracy lub szkoły. Spodziewany jest przyjazd wyspecjalizowanych oddziałów wojskowych, które zidentyfikują przedmiot i ocenią zagrożenie.

Specjalista z policji, który jest przeszkolony w saperce, powiedział, że podejrzewa, że to radziecka bomba z II Wojny Światowej

– mówi jeden z pracowników budowy zajmującej się remontem mostu.

AKTUALIZACJA (11:30):

Liczba osób ewakuowanych wzrosła 56 osób. W rejonie wyłączono również zasilanie w sieci gazowej.

Droga W961 z Poronina do Bukowiny Tatrzańskiej została zamknięta, a policjanci wyznaczyli objazd przez Murzasichle i Wierch Poroniec.

AKTUALIZACJA:

Teren został odgrodzony oraz wyznaczono bezpieczną strefę. Konieczna będzie ewakuacja turystów z jednego z pensjonatów oraz pobliskich domów. Do godziny 10.50 ewakuowano 53 osoby z 13 domów. Ewakuowani znaleźli tymczasowe schronienie w wyznaczonym przez Gmina Poronin pensjonacie.

Fot. facebook.com/Policja.Zakopane

W Poroninie podczas prac związanych z budową mostu w ciągu drogi wojewódzkiej 961 został znaleziony pocisk lotniczy z czasów II wojny światowej.

Roman Wieczorek: Na miejscu już są tatrzańscy policjanci, którzy zabezpieczyli miejsce zdarzenia do czasu przyjazdu saperów z Krakowa. Teren został odpowiednio odgrodzony. Wyznaczyliśmy również bezpieczną strefę. Niewykluczone, że konieczna będzie ewakuacja jednego z pensjonatów, w którym być może przebywają turyści. Z uwagi, że znajduje się bardzo blisko tego niebezpiecznego miejsca, na czas naszych policyjnych działań droga W 961, która prowadzi z Poronina do Bukowiny Tatrzańskiej została zamknięta, a policjanci wyznaczyli objazd przez Murzasichle i Wierch Poroniec. Proszę stosować się do komunikatów policjantów i strażaków

– mówił asp. sztab. Roman Wieczorek, rzecznik zakopiańskiej policji. A my w Radiu Alex będziemy do tej sprawy oczywiście wracać.

Fot. facebook.com/Policja.Zakopane

Podczas prac związanych z budową mostu w ciągu drogi wojewódzkiej 961 znaleziony został pocisk lotniczy z czasów II wojny światowej. Twa identyfikacja znaleziska. W związku z zaistniałą sytuacją droga została zamknięta, wyznaczono objazd przez Murzasichle. W przypadku potwierdzenia niewybuchu zarządzona zostanie ewakuacja pobliskich domów.

Na miejscu pracują służby.

Czytaj także: