Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Pod Tatrami powstanie azyl dla dzikich zwierząt? Co o pomyśle sądzą w Tatrzańskim Parku Narodowym?

Jak już wiecie z Radia Alex oraz naszego portalu radioalex.com.pl - włodarze tatrzańskich gmin rozważają pomysł założenia azylu dla dzikich zwierząt. Mogłyby tu otrzymać pomoc weterynaryjną, czy przejść rehabilitację, po której czekał by je powrót do naturalnego środowiska.

Niedźwiedź
Dzikie zwierzęta często opuszczają teren TPN-u, zwabione niewywiezionymi odpadami / fot. Filip Zięba/TPN

Szacowany czas czytania: 01:03

Pod Tatrami powstanie azyl dla dzikich zwierząt? Co sądzą o tym pomyśle w TPN-ie?

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Filipa Ziębę, zastępcę dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego. W jego ocenie, powinno się poruszyć problem opuszczania przez dzikie zwierzęta terenu TPN-u.

Filip Zięba: Tu może się pojawić dużo pytań. Jaki jest cel takiego azylu – czy to jest tymczasowe przechowywanie, nie wiem w celu jakiejś szybkiej rehabilitacji, na przykład w przypadku jakichś kolizji drogowych i z powrotem wypuszczenie takiego zwierzaka, czy to ma być azyl, który takie zwierzęta przechowuje do śmierci, Bo azyl, azylowi nierówny, to są zupełnie różne sprawy. No i z perspektywy naszej parku narodowego muszę powiedzieć, że musi być rozmowa nie tylko o azylu, ale równocześnie musi być rozmowa o tych wszystkich przyczynach, dlaczego te zwierzęta schodzą na dół.

Jak podkreśla Filip Zięba, który jest również ekspertem od zachowań tatrzańskich niedźwiedzi – najważniejsza jest edukacja i odpowiednie zabezpieczenie i regularne, częste wywożenie odpadów z gospodarstw domowych. To one najczęściej sprowadzają dzikie zwierzęta pod ludzkie siedziby.

Konwent Tatrzański: Padł pomysł utworzenia azylu dla dzikich zwierząt. To inicjatywa Tatrzańskiego Otuliska

Autorka: Beata Denis-Jastrzębska

REKLAMA