Pod Tatrami powstanie azyl dla dzikich zwierząt? Co o pomyśle sądzą w Tatrzańskim Parku Narodowym?
Jak już wiecie z Radia Alex oraz naszego portalu radioalex.com.pl - włodarze tatrzańskich gmin rozważają pomysł założenia azylu dla dzikich zwierząt. Mogłyby tu otrzymać pomoc weterynaryjną, czy przejść rehabilitację, po której czekał by je powrót do naturalnego środowiska.

Szacowany czas czytania: 01:03
Pod Tatrami powstanie azyl dla dzikich zwierząt? Co sądzą o tym pomyśle w TPN-ie?
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Filipa Ziębę, zastępcę dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego. W jego ocenie, powinno się poruszyć problem opuszczania przez dzikie zwierzęta terenu TPN-u.
Filip Zięba: Tu może się pojawić dużo pytań. Jaki jest cel takiego azylu – czy to jest tymczasowe przechowywanie, nie wiem w celu jakiejś szybkiej rehabilitacji, na przykład w przypadku jakichś kolizji drogowych i z powrotem wypuszczenie takiego zwierzaka, czy to ma być azyl, który takie zwierzęta przechowuje do śmierci, Bo azyl, azylowi nierówny, to są zupełnie różne sprawy. No i z perspektywy naszej parku narodowego muszę powiedzieć, że musi być rozmowa nie tylko o azylu, ale równocześnie musi być rozmowa o tych wszystkich przyczynach, dlaczego te zwierzęta schodzą na dół.
Jak podkreśla Filip Zięba, który jest również ekspertem od zachowań tatrzańskich niedźwiedzi – najważniejsza jest edukacja i odpowiednie zabezpieczenie i regularne, częste wywożenie odpadów z gospodarstw domowych. To one najczęściej sprowadzają dzikie zwierzęta pod ludzkie siedziby.