Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Podatek od nieruchomości w Nowym Targu wzrośnie do poziomu maksymalnego

 

Podatek od nieruchomości w Nowym Targu

Nowotarscy radni zdecydowali o podniesieniu podatku od nieruchomości o 15%. Od przyszłego roku podatek zostanie podniesiony do maksymalnej stawki, wynikającej z rozporządzenia Ministra Finansów. Tylko przedsiębiorcy objęci będą preferencją w postaci niższej stawki i zapłacą nie 33 złote, ale 29 złotych:

Barbara Kryj-Mozdyniewicz: Stawki na rok 2024 od gruntu związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków- 1 zł 34 grosze, stawka od gruntów pozostałych tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego- 71 groszy, za metr kwadratowy powierzchni od budynków mieszkalnych- 1 zł i 15 groszy. Związane z prowadzeniem działalności gospodarczej- 29 złotych, związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnym-  6 złotych i 76 groszy, od budowli stawka pozostaje na tym samym poziomie.

W uzasadnieniu przypomniano, że:

Rosnące koszty muszą zostać sfinansowane z dochodów własnych, w tym z podatku od nieruchomości, a przyjęcie niższych od proponowanych stawek podatku – spowoduje brak możliwości realizacja zadań na właściwym poziomie i wymusi konieczność szukania oszczędności, które przełożą się na spadek jakości i zakresu realizowanych przez gminę zadań.

Radni nie byli jednomyślni – 13 zagłosowało za zwiększeniem stawki podatku, 7 – było przeciw.

Czytaj także: