Radio Alex 105.2 FM Zakopane

„Podhalańskie Spiskie i Orawskie Drogi do Niepodległości”. Finał konkursu historycznego

Dziś (10.11) wielki finał 16. edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego Podhalańskie Spiskie i Orawskie Drogi do Niepodległości. To pomysł nieżyjącego już bukowiańskiego radnego Zbigniewa Proszowskiego.

Podhalańskie Spiskie i Orawskie Drogi do Niepodległości

W tym roku tematem jest powstanie styczniowe, właśnie mija 160 rocznica jego wybuchu:

Piotr Bąk: Zawsze też ta tematyka musi być powiązana regionalnie z Podhalem, Spiszem i Orawą. I wydawałoby się, że cóż ma powstanie styczniowe do Galicji? Okazuje się, że z terenu Podhala, a także Zakopanego byli ochotnicy, którzy uczestniczyli w powstaniu styczniowym. Byli to zarówno uczniowie nowotarskiego gimnazjum, górale z wsi podhalańskich, jak i też dziedzice z Kuźnic…

W tym roku finał odbywa się w Białym Dunajcu. Uczestnicy podzieleni na trzyosobowe zespoły, biorą udział w pełnych emocji zmaganiach. Ich zadaniem jest odpowiedź na pytania:

Piotr Bąk: To są pytania zarówno polegające na rozpoznawaniu fotografii, odnalezieniu treści na mapach, na rozpoznaniu tekstu, udzieleniu jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na wybranie osoby z zestawu osób. Ciekawa jest forma tego i warto temu kibicować. Zwykle przychodzą uczniowie szkół z danej gminy i obserwują swoich kolegów. Na pewno ma to charakter wydarzenia, gdzie jest ewidentna rywalizacja, która jest widoczna, coś na kształt imprezy sportowej.

Za zawodników trzymamy kciuki, a z Piotrem Bąkiem starostą tatrzańskim rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: