Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Burzowa pogoda na Podhalu na długi weekend

 

Jaka będzie pogoda na Podhalu?

O to pytamy kierownika stacji meteorologicznej w Zakopanem Pawła Parzuchowskiego:

Paweł Parzuchowski: Będą pojawiać się lokalne burze, opady. Nasilenie jest przewidywane na środę i czwartek. Opady mogą również być bardzo intensywne. Potem nieco się uspokoi. Piątek, sobota, niedziela powinna być bardziej spokojna, aczkolwiek codziennie musimy uważać, zwłaszcza w górach, na takie lokalne zjawiska niebezpieczne burze, wyładowania czy opady gradu.

Fot. meteo.imgw.pl

Prognozy pogody powinny ostudzić zapały tych którzy bezrefleksyjni planują wycieczki w Tatry

Jak mówi ratownik dyżurny TOPT Łukasz Zubek złapania przez burze to jedno, inne zagrożenie to spore ilości śniegu w wyższych partiach Tatr. Bez raków i czekana się nie obejdzie:

Łukasz Zubek: Na pewno możemy się posiłkować aplikacjami w postaci radarów burzowych. Jak widzimy, jak słyszymy, że zaczyna się burza w okolicy bądź idzie w naszym kierunku, wtedy musimy zdecydowanie zejść z partii szczytowych, bo tam jest największe ryzyko rażenia piorunem. A jak się przygotować? Na pewno od deszczu. Jeśli będą to doliny, to od deszczu. Jeśli będą to wyższe partie Tatr, to od deszczu i sprzęt zimowy raki, czekan jeszcze będą konieczne. Rysy, Zawrat od Hali Gąsienicowej, Kozia Przełęcz, Szpiglasowa Przełęcz od piątki, czyli Wrota Chałubińskiego, ta okolica Morskiego Oka, tam jeszcze sporo śniegu.

Radio Alex: I zaczynamy każde wyjście od prognozy pogody. Dokładnie, trzeba to przestudiować przed wyjściem i dopasować do tego plany.

Łukasz Zubek: Koniecznie!