Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Pogoda na Podhalu: Przed nami ciepły luty. Zima raczej już nie przyjdzie!

 

Pogoda na Podhalu

Fot. pkl.pl/kasprowy-wierch/kamery-online

Dziś rano (06.02) w Zakopanem temperatura wynosiła prawie 9,5 stopnia Celsjusza. Do rekordu ciepła w tym miesiącu co prawda jeszcze daleko, ale prawdziwej zimy też raczej nie mamy się co spodziewać.

Paweł Parzuchowski: Dzisiaj o poranku temperatura wzrosła do 9.4 stopnia. To w ogóle bardzo duża anomalia, chociaż w ujęciu historycznym zdarzały się też takie miesiące. Rekord padł trzy lata temu, pod koniec lutego 17,6 stopnia. Tak więc jeszcze mamy troszeczkę niestety rezerwy albo na szczęście.

Radio Alex: A jaka prognoza na nadchodzący tydzień?

Paweł Parzuchowski: Nie widać żadnych zmian. Dzisiaj faktycznie mamy ładne słońce. Troszeczkę takiego odpoczynku od deszczu. Natomiast jeśli chodzi o wiatr, nadal się liczmy z porywami. W Tatrach wczoraj przekraczały 130 kilometrów na godzinę, dzisiaj 100. W kolejnych dwóch dniach również tak będzie. Natomiast niestety od jutra powróci pogoda szara, z przewagą opadów deszczu. Czasami może się pojawiać deszcz ze śniegiem śnieg nocami, ale raczej ciepło, dynamicznie, wietrznie, czyli tak jak do tej pory.

Radio Alex: A kiedy zmieni się ta pogoda i czy mamy jeszcze w tym roku szansę na zimę?

Paweł Parzuchowski: Obserwując długoterminowe modele prognostyczne nie widać zasadniczych zmian. Teoretycznie po 13-14 lutym jest możliwość pewnego ochłodzenia, ale będziemy to obserwować, bo sytuacja jest dynamiczna, że zmienia się z godziny na godzinę. Na pewno przez najbliższy tydzień nie widać zmian.

Radio Alex: Temperatura w najbliższych kilku dniach?

Paweł Parzuchowski: W dzień będzie się wahać się od około 5 do 8 stopni i nocami czasami koło zera. Natomiast w weekend prawdopodobnie może być jeszcze cieplej.

Radio Alex: Czyli narty odpadają?

Paweł Parzuchowski: Niestety tak, chyba, że na Kasprowym Wierchu, gdzie mamy 110 centymetrów śniegu i tam raczej do tej pory przeważał i będą przeważały opady w postaci stałej.

Z Pawłem Parzuchowskim kierownikiem stacji meteorologicznej w Zakopanem rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: