Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Pogoda w Zakopanem: Koniec października przyniósł nam niecodzienne zjawiska pogodowe, mówi synoptyk

 

Pogoda w Zakopanem

Koniec października przyniósł nam niecodzienne zjawiska pogodowe

– mówi Paweł Parzuchowski. Szef zakopiańskiego IMGW mówi wręcz o anomaliach:

Paweł Parzuchowski: W nocy z 20 na 31 października w Zakopanem temperatura wahała się między 15 a niemal 18 stopni Celsjusza. To wartości ekstremalnie wysokie. Dodatkowo średnia temperatura ostatniego dnia miesiąca przekroczyła 13, co jest charakterystyczne dla połowy czerwca lub drugiej połowy sierpnia. Wiatr halny, który się przyczynił do tego stanu rzeczy, również był bardzo silny. Na Kasprowym Wierchu w porywach przekraczał 160 kilometrów na godzinę, a dodatkowo, jakby tego było mało, po południu przeszła krótka burza, co tak naprawdę zdarza się raz na kilkadziesiąt lat. Pod koniec października praktycznie w ogóle się nie zdarza. Mieliśmy bardzo rzadkie, ekstremalne zjawiska nagromadzone w krótkim czasie.

Zwykle po halnym następuje ochłodzenie – tym razem temperatura spadła na tyle nisko, że góry pokryły się warstwą śniegu. Synoptyk dodaje, że to może jeszcze nie być koniec atmosferycznych zawirowań:

Paweł Parzuchowski: Nagromadzenie pór roku i zjawisk było niecodzienne, niespotykane. Byliśmy świadkami czegoś nadzwyczajnego, aczkolwiek dynamika w atmosferze jest bardzo duża i musimy liczyć się w najbliższych dniach z podobnym typem pogody.

Przypominamy też o warunkach w Tatrach

W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Od wysokości około 1700 m n.p.m. zalega cienka warstwa świeżego śniegu oraz występują oblodzenia. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest bardzo ślisko. Na leśnych odcinkach szlaków jest w wielu miejscach mokro – występuje błoto oraz kałuże. Warto pamiętać o dobrym obuwiu i ciepłym ubraniu.

Czytaj także: