Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Pogoda: Zimno, ale tak powinno być, zapewnia kierownik Stacji Meteorologicznej w Zakopanem

 

Pogoda: Temperatura spadła nawet poniżej zera, jest zimno, ale tak powinno właśnie być o tej porze – zapewnia Paweł Parzuchowski kier. Stacji meteorologicznej w Zakopanem

Paweł Parzuchowski: W weekend nastąpił pewien przełom. Z pogody typowo wiosennej, jak na marzec, przeszliśmy na bardziej zimową. Temperatura zbliżyła się wieloletniej normy. Chociaż wydaje nam się, że jest zimno. Po ponad miesiącu pogody przedwiosennej, mamy wreszcie do czynienia z pogodą, która jest adekwatna do tej pory roku. Chociażby na Kasprowym Wierchu dzisiaj rano było -11.5° i leżało 140 cm śniegu, czyli warunki prawdziwie zimowe. W Zakopanem -3 st. C., delikatnie przyprószona ziemia, natomiast zima nam przypomina jeszcze o sobie.

W najbliższym tygodniu temperatura będzie powoli rosnąć, choć noce ciągle jeszcze będą chłodne.

Paweł Parzuchowski: Z każdym dniem delikatnie cieplej, temperatura na razie jeszcze zimowa, w nocy będzie mróz do -5º. Natomiast w ciągu dnia powinna się ona podnosić. Pod koniec tygodnia temperatura do 10º. W czwartek wieczorem i niedzielę spodziewamy się opadów. Poza tym raczej spokojnie – troszkę chmur, troszkę słońca.

Poprosiliśmy Pawła Parzuchowskiego o prognozę na święta wielkanocne, które już za 12 dni.

Paweł Parzuchowski: Jedne prognozy mówią o słonecznych i ciepłych Świętach Wielkanocnych, drugie o zimowych. Za tydzień będziemy już mądrzejsi i będziemy wiedzieć więcej. Możemy spodziewać się wszystkiego.

Radio Alex: A ta prognoza, która mówi o zimowych świętach, to jaki opad śniegu przewiduje?

Paweł Parzuchowski: Nawet spore opady śniegu przewidywała, ale nie wykraczałbym daleko. Ja twierdzę, że dobre prognozy pogody są na najbliższe trzy dobry. Na tydzień może względnie tę pogodę w przybliżeniu określić, natomiast co później, to jest zupełna loteria. Co kilka godzin modele zmieniają się diametralnie i z 15º na święta, daje -5º. Zaczekałbym do przyszłego poniedziałku, wtedy na pewno będziemy mądrzejsi.

Z Pawłem Parzuchowskim kierownikiem stacji Meteorologicznej w Zakopanem rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: