Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Policjanci apelują: nie klikajcie w podejrzane linki

Przestępcy nieustannie modyfikują i udoskonalają metody swoich działań. Oszustwa przy wykorzystaniu wiadomości elektronicznych nasilają się szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy wzrasta również liczba zamówień przez internet.

Zakopiańska policja apeluje: nie klikajcie w podejrzane linki

Policjanci ostrzegają, że w wiadomościach od oszustów podawany jest zazwyczaj link, po którego kliknięciu jesteśmy przenoszeni na stronę łudząco podobną do strony banku. Logowanie powoduje, że przestępcy przejmują nasze dane i w ten sposób uzyskają dostęp do konta bankowego. Natychmiast dokonują przelewów, kradnąc nasze oszczędności. Do tej metody oszustwa, przestępcy coraz częściej wykorzystują najbardziej popularne komunikatory internetowe i podszywają się pod aplikacje pocztowe.

Niestety w zeszłym tygodniu ten właśnie sposób okradziona została mieszkanka powiatu tatrzańskiego, która otrzymała wiadomość z linkiem do nadania paczki w firmie kurierskiej. Po kliknięciu w link sprawca uzyskał dostęp do jej rachunku w bankowości elektronicznej po czym wygenerował kody blik na kwotę ponad 1300 złotych.

Zasady bezpieczeństwa w sieci:

  • Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców;
  • Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła;
  • Nie zapisujemy loginu ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące;
  • Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich;
  • Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku;
  • Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).

Czytaj także: