Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Poloniarski Osod w Kościelisku już w niedzielę (10.09.)

 

Poloniarski Osod w Kościelisku

Poloniarski Osod rusza w Kościelisku po rocznej przerwie już w tę niedzielę. W zeszłym roku impreza związana z tradycją oddawania owiec gazdom po letnim wypasie, nie odbyła się z powodu złej pogody. W tym roku organizatorzy mają nadzieję, że aura nie przeszkodzi zabawie. W programie występ słowackiego zespołu z Liptowa „Margośka nas cyrwony kapturek” – spektakl w wykonaniu dzieci i młodzieży z zespołu Polany. I popisy laureatów Przednówka w Polanach

Małgorzata Karpiel-Bzdyk: Zaczynamy o godzinie 14.00. Wszystkich Państwa zapraszamy nie na scenę plenerową, tylko po to remizę OSP w Kościelisku. Stamtąd przy muzyce góralskiej wyruszy redyk w stronę sceny plenerowej, to będzie króciutkie przejście, bo też króciutki odcinek, ale to jest ten najbardziej klimatyczny moment całego Osodu. Przejdziemy na scenę plenerową w Kościelisku i tutaj będzie miało miejsce otwarcie, jak zwykle instrumenty pasterskie, ale w tym roku będą to nuty słowackie w wykonaniu futurystycznego zespołu ze Słowacji. A potem po kolei występy zespołów regionalnych. Oczywiście nie może zabraknąć zespołu z Kościeliska, jak co roku gospodarzami są tu. Natomiast nie będą w tym roku prezentować scenki związanej z samym Osodem, to ograniczamy do tego przejścia owiec. Natomiast będzie inny, ciekawy występ.

Wystąpi również Zespół Pieśni i Tańca Dolina Dunajca z Nowego Sącza. Będą różnego rodzaju warsztaty. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Również zapraszamy do obejrzenia laureatów Przednówka w Polanach, bo taka jest tradycja, że laureaci w instrumentach pasterskich i śpiewie pasterskim występują na Osadzie. W tym roku będą to laureaci z terenu gminy Kościelisko. Gdyby ktoś z laureatów chciał się u nas pojawić i również zaprezentować, to zawsze może do nas dotrzeć, Będzie mile widziany.

Na zakończenie tych występów będzie jeszcze raz występ zespołu ze Słowacji, a oni będą prezentować różne elementy folkloru Słowackiego, nie tylko ze swojego regionu. Także myślę, że będzie barwnie, kolorowo i bardzo żywiołowo, Jeżeli chodzi o Słowaków. Na zakończenie takiej części występowej „Margośka nas cyrwony kapturek”, to jest sztuka w wykonaniu dzieci i młodzieży zespołu Polany, działającego przy szkole w Kościelisku. Bardzo ciekawa scenka, jeszcze nie była prezentowana w Kościelisku w takiej szerszej formie, także mamy nadzieję, że Państwo przyjedziecie naszą młodzież obejrzeć. No i na koniec koncert zespołu (..).

Mówiła dyrektorka GOKR w Kościelisku.

Poloniarski Osod w Kościelisku

Czyta także: