Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Polowanie na kometę Pod Tatrami już 14, 15 i 18 października w Suchej Górze. [PATRONAT]

Bardzo jasne, bez problemu widoczne gołym okiem komety, są wyjątkowo rzadkim widokiem na nocnym niebie. Ostatnią taką okazję mieliśmy w 2020 roku, gdy kometa C/2020 F3 (NEOWISE), rozświetlała lipcowe niebo i dała się bez problemów sfotografować choćby prostym smartfonem.

AKTUALIZACJA:

Ze względu na to, że we wtorek były niekorzystne warunki pogodowe, Jakub Grygiel postanowił przełożyć obserwacje na inny termin. I w ten sposób kolejny termin Polowania na kometę przypada na piątek 18 października.

A jak wyglądało poniedziałkowe spotkanie? Zobacz – Kometa upolowana! Dzisiaj kolejna okazja

Polowanie na kometę Pod Tatrami

Podczas tegorocznej jesieni, w okolice naszej gwiazdy, zawitała około półtorakilometrowa bryła skał i lodu, która najprawdopodobniej zaserwuje nam fantastyczny spektakl na niebie, w drugiej i trzeciej dekadzie miesiąca. Istnieje nawet szansa, że kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan- ATLAS) – bo o niej właśnie mowa – w okolicach 9 października, będzie obserwowalna za dnia, w niewielkiej odległości od Słońca, lecz dostrzeżenie jej w tym momencie będzie wymagało sporych umiejętności. Natomiast już od 12 października warto będzie próbować ją poszukiwać już ok. 40 minut po zachodzie Słońca nad zachodnim horyzontem.

Z każdą kolejną nocą oddalając się od naszej dziennej gwiazdy, będzie się wznosić co raz wyżej i co raz to dłużej cieszyć nasze oczy na ciemnym niebie. Z racji rozmiarów jej jądra, gołym okiem będzie można ją obserwować około 2 tygodnie, czyli znacznie krócej od pamiętnej komety Hale’a – Boppa z przełomu lat 1996/97, jednak zdecydowanie nie powinna zawieść naszych oczekiwań. Trajektoria orbity po której porusza się ta kosmiczna „brudna śnieżka” wystrzeli ją następnie w przestrzeń międzygwiezdną, dlatego będzie to jedyna w historii ludzkości okazja by móc ją podziwiać.

Dlatego wraz ze starostą Suchej Hory w dniach 14 i 15 października, zapraszam gorąco, na wspólne polowanie na kometę C/2023 A3 (Tsuchinshan- ATLAS), na ścieżkę rowerową w Suchej Górze, nieco na zachód o parkingu obok stacji kolejowej, ok. 700m od granicy państwa. Można tam zarówno dojechać rowerem – ścieżką rowerową, jak i samochodem – drogą żwirową od Suchej Hory (skrzyżowanie naprzeciw kościoła). Wieczór rozpoczniemy od fotografii i obserwacji komety, a gdy skryje się ona za horyzontem spojrzymy na księżyc, planety i obiekty głębokiego nieba przez teleskop.

Warto ze sobą wziąć dowód osobisty/paszport, koc/karimatę, latarkę czołową najlepiej z czerwonym światłem, ciepłe ubrania, ciepły napój, aparat, statyw, osobę towarzyszącą, oraz sprzęt do obserwacji nieba

W przypadku całkowitego lub dużego zachmurzenia, podczas któregoś z terminów wydarzenie zostanie odwołane lub przesunięte na inny dzień. Warto więc na bieżąco śledzić informacje na Facebooku: „www.facebook.com/podtatrami.photo” „podtatrami”

Jakub Grygiel

27-latek z Chochołowa- pasjonat i popularyzator astronomii, dwukrotnie nominowany do wyróżnienia Astronomiczne Zdjęcie Dnia (Astronomy Picture of the Day) przez NASA za zdjęcia drogi mlecznej nad Tatrami. Jego zdaniem, ciemne nocne niebo, w połączeniu z fantastycznym krajobrazem Podtatrza, jest jednym z najlepszych, chociaż bardzo niedocenionych walorów regionu. Jego prace można zobaczyć na profilach na facebooku i instagramie pod nazwą „podtatrami”.


Czytaj także: