Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Postanowienia noworoczne. Jak wytrwać w ich realizacji? Mamy kilka pomocnych wskazówek

Nowy Rok 2024 już zagościł w naszych kalendarzach, a wraz z nim pojawia się lista postanowień, które zazwyczaj są pełne ambitnych celów i marzeń. Jak wytrwać w ich realizacji i nie skończyć z rozczarowaniem już na początku lutego? Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

Postanowienia noworoczne

Z nadejściem 1 stycznia, każdy z nas pragnie zmian na lepsze. Wielu z nas kończy stary rok z nadzieją na lepsze jutro, a od nowego oczekuje wielkiej zmiany. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Dane pokazują, że niemal 50% społeczeństwa deklaruje noworoczne postanowienia, ale tylko 10% z nich osiąga zamierzone cele. Jak to zmienić?

Na początek warto zwrócić uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze, podsumuj stary rok. Zastanów się, co Ci się udało, a co zakończyło niepowodzeniem. Jeśli nie udało Ci się zrealizować żadnego z poprzednich postanowień, być może warto zmienić taktykę. Po drugie, skup się nie na kilku, ale na jednym postanowieniu. Jeśli będziemy chcieli zrobić kilka rzeczy naraz, żadnej z nich nie wykonamy dobrze.

fot.pixabay

A jak wytrwać w swoich postanowieniach? Ważne jest, aby cele były sprecyzowane i realne. Nie zakładaj, że schudniesz 15 kg lub rzucisz palenie z dnia na dzień. Ważne jest też doprecyzowanie założeń, np. jeśli redukujesz ilość wypalanych papierosów na dobę, zastanów się, do jakiej liczby jesteś w stanie dojść i w jakim czasie.

Kolejnym kluczem do sukcesu jest metoda małych kroków. Podziel swój duży cel na kilka mniejszych etapów i każdy z nich monitoruj. Zaangażuj w swój plan innych – dzięki temu otrzymasz wsparcie w kryzysowych sytuacjach. Nagradzaj się i ciesz każdym sukcesem, a przede wszystkim – bądź cierpliwy i wytrwały.

Postanowienia noworoczne dla dzieci

Postanowienia noworoczne nie są tylko dla dorosłych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaangażować w noworoczne zmiany również dzieci. Od 7 roku życia dziecko jest w stanie zobrazować cel i z małą pomocą rodziców dążyć do jego osiągnięcia. Takie z pozoru niewinne zadanie pomaga budować więź rodziców z pociechą, która dodatkowo uczy się jak realizować zadania w określonym czasie.

fot.pixabay

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych? Trzeba cierpliwie i wytrwale dążyć do jasno określonych, realnych celów oraz korzystać ze wsparcia otoczenia. Nowy Rok to zawsze dobry początek na zmiany w życiu. Nie porzucajmy zbyt wcześnie planów, nawet jeśli zmiana na lepsze nie jest łatwa.