Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Powiat Tatrzański od dziś z nowym Zespołem Ratownictwa Medycznego

 

Powiat Tatrzański z nowym Zespołem Ratownictwa Medycznego

W piątek (12.01) wojewoda małopolski podjął decyzję, a od dziś (15.01) w Zakopanem zacznie działać przez 12 godzin na dobę czwarty całoroczny podstawowy zespół ratownictwa medycznego (ZRM).

To efekt szybkiej, pozytywnej odpowiedzi minister zdrowia Izabeli Leszczyny złożony 9 stycznia wniosek wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara.

Karetka stacjonowała już od pewnego czasu w Zakopanem, ale nie było pieniędzy na utrzymanie jej załogi.

Jak potwierdza dysponent zespołu w szpitalu dr. Tytusa Chałubińskiego, jednostka jest przygotowana i gotowa do rozszerzonych zadań

– przekazał wojewoda.

Przypomnę, że ratownicy z zakopiańskiego pogotowia zwrócili się jakiś czas temu do mieszkańców z apelem, aby sami szkolili się z udzielania pierwszej pomocy, ponieważ te zespoły, które wyruszają na wezwania nie są w stanie zapewnić odpowiednio szybkiego ratunku dla ich zdrowia i życia.

W powiecie tatrzańskim, liczącym blisko 70 tys. mieszkańców, do których trzeba jeszcze doliczyć rzeszę przybywających tu na wypoczynek turystów, będzie to czwarty całoroczny Zespół Ratownictwa Medycznego, a trzeci stacjonujący cały rok w Zakopanem.

Powiat zabezpieczają także dwa 12-godzinne zespoły sezonowe stacjonujące w Bukowinie Tatrzańskiej. Jeden od 1 stycznia do 31 marca, drugi od 1 lipca do 30 września.

Czytaj także: