Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Pożar zabytkowego kościoła w Nowym Sączu. Spłonęło prezbiterium

W nocy doszło do tragicznego pożaru w zabytkowym kościele p.w. Świętej Heleny w Nowym Sączu. Ogień został zauważony po godzinie 5.00. Pomimo że konstrukcja świątyni została uratowana, to niestety część prezbiterium uległa spaleniu, a wnętrze zostało zalane wodą.

Pożar zabytkowego kościoła w Nowym Sączu

Według informacji przekazanych przez rzecznika nowosądeckiej straży pożarnej Pawła Motykę, pożar rozprzestrzeniał się w przestrzeni między poszyciem dachowym a ociepleniem pod dachem, które stanowiły trociny. Ogień szybko się rozprzestrzeniał, dlatego strażacy musieli podjąć intensywne działania w celu jego opanowania, rozbierając deskowanie i przelewając wodę na tlące się trociny.

Z wnętrza kościoła udało się uratować wiele cennych przedmiotów, między innymi tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, ołtarz główny oraz dwa ołtarze boczne. Strażacy zdołali również uratować zabytkowe obrazy pochodzące z XVI, XVII i XVIII wieku, które ozdabiały świątynię.

Przyczyny wybuchu pożaru pozostają na razie nieznane i będą wyjaśnione w ramach prowadzonego dochodzenia przez policję. Kościół Świętej Heleny w Nowym Sączu, wybudowany w 1686 roku, charakteryzuje się drewnianą, zrębową konstrukcją, która przetrwała w wyniku szybkiej interwencji strażaków.


/PAP

Czytaj także: