Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Poznaj oblicze tatrzańskiej przyrody. Spotkanie na Głodówce

 

Spotkanie na Głodówce

W niedzielę (27.08.) o godzinie 18.00 w Schronisku na Głodówce odbędzie się spotkanie z ludźmi, którzy o tatrzańskiej przyrodzie wiedzą chyba wszystko. Mowa o autorach książki „Dzikie Tatry. Poznaj prawdziwe oblicze tatrzańskiej przyrody”.

Książka, o której będziemy rozmawiać w Głodówce na spotkaniu z autorami Janem Krzeptowskim-Sabałą i Władysławem Bętkowskim, ma pomóc w odkrywaniu tej dzikości. Proponujemy nieco inną formę turystyki, skoncentrowaną nie tylko na zdobywaniu szczytów i pokonywaniu trudności, lecz także na bliższym kontakcie z naturą

– zachęcają organizatorzy.

Władysław Będkowski: Jesteśmy teraz na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, jest to najwyższa forma ochrony przyrody. U nas tutaj w Tatrach praktycznie nic teraz człowiek nie dobudowuje. Owszem, są pewne zmiany, choćby schroniska czasem są remontowane, czasem jest jakaś dobudówka stawiana, to kwestie choćby związane z sanitariatami i z kanalizacją.

100 lat temu, zanim tutaj był park tatrzański, mieliśmy do czynienia naprawdę z dużymi zmianami środowiskowymi, czy to była kwestia pasterstwa, czy to była kwestia wcześniej jeszcze istniejącego tutaj przemysłu, górnictwa, hutnictwa, czy też choćby takie kwestie związane z uprawianiem sportu: narciarstwo, skocznie narciarskie- wiele z tych rzeczy została po prostu uporządkowana. Pomimo dużej liczby turystów, te Tatry wciąż w naszej ocenie są dzikie i my pokazujemy, w jaki sposób to odkryć.

Niedzielne spotkanie na Głodówce pełne będzie opowieści i zdjęć.

Czytaj także: